Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Warszawscy pacjenci onkologiczni bezpłatnie zaszczepią się przeciw pneumokokom. Program realizowany jest m.in. w NIO-PIB

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 listopada 2024 09:04

Warszawscy pacjenci onkologiczni bezpłatnie zaszczepią się przeciw pneumokokom. Program realizowany jest m.in. w NIO-PIB - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Warszawski ratusz uruchomił nowy, trzyletni program zdrowotny „PneumoOnko”, który zapewnia bezpłatne szczepienia ochronne przeciw pneumokokom dla pacjentów onkologicznych, będących mieszkańcami stolicy. – Szczepionki chronią przed ryzykiem, jakie niesie za sobą zakażenie tymi niebezpiecznymi bakteriami, co w przypadku choroby nowotworowej jest szalenie istotne – mówi prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, będącego jednym ze szpitali biorących udział w programie.

Jednym z najgroźniejszych powikłań u osób z wtórnym niedoborem odporności wywołanym m. in. przez choroby nowotworowe jest zapalenie płuc, najczęściej powodowane przez bakterię Streptococcus pneumoniae czyli przez pneumokoki. Zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki przebiega z reguły z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, dusznością, kaszlem, z wykrztuszaniem często ropnej wydzieliny. Często występuje przyspieszone tętno oraz zwiększona liczba oddechów na minutę. Nierzadko pojawia się ból w klatce piersiowej. W skrajnych przypadkach pojawia się sinica. Często samo zapalenie płuc poprzedza infekcja wirusowa, torująca drogę zakażeniu bakteryjnemu.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów prewencji pneumokokowego zapalenia płuc jest szczepienie. Obecnie dostępne są dwa rodzaje szczepionek, różniące się od siebie profilem działania. Jedna z nich wykazuje znacznie większą efektywność działania i jest nią 20-walentna szczepionka skoniugowana. Podawana jest jednorazowo i zwiększa ochronę przeciw pneumokokowym zapaleniom płuc na wiele lat. Właśnie taka jest podawana w ramach programu „PneumoOnko”.

– Szczepienia to jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki zdrowotnej, które pomagają zapobiegać poważnym powikłaniom podczas leczenia choroby nowotworowej. Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca szczepienia ochronne dla pacjentów onkologicznych jako priorytet – mówi dr n. med. Beata Janas odpowiedzialna w za koordynację szczepień ochronnych w NIO-PIB.

– Szczepienie może być przeprowadzone w okresie leczenia podtrzymującego lub mniej intensywnego przeciwnowotworowego, jednak nie można traktować go jako równoważnego ze szczepieniem osób zdrowych. Jeśli zaś chodzi o szczepienie po zakończonym leczeniu, to szczepionki można podawać nie wcześniej niż 3 miesiące po zakończeniu chemioterapii i/lub radioterapii oraz nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu leczenia rytuksymabem lub innym przeciwciałem monoklonalnym anty-CD20 – dodaje dr Janas.

Do programu „PneumoOnko”, oprócz NIO-PIB przystąpiły też m.in. Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny czy Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Białołęka-Targówek.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także