W projekcie znajdziemy zmiany dzięki, którym uprawnienia do wystawiania zleceń zdobędą lekarze w trakcje specjalizacji. Dzięki temu ujednolicone zostaną przepisy w zakresie świadczeń gwarantowanych. Zgodnie bowiem z przepisami m.in. rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. poz. 1413, z późn. zm.) lekarze będący w trakcie specjalizacji są uprawnieni aby w pełni realizować świadczenia gwarantowane w tym udzielać porad specjalistycznych, prowadzić badania diagnostycznych i procedury zabiegowe ambulatoryjne, wystawiać recepty na leki refundowane. W związku z tym brak nadania uprawnienia do wystawiania zleceń dla tej grupy lekarzy ograniczał im możliwości pracy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Powyższa zmiana przepisów uzyskała pozytywną opinię konsultantów krajowych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.
Projekt rozporządzenia dostosowuje przepisy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Nadały one świadczeniobiorcom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, na podstawie zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii, prawa do wyrobów medycznych określonych w przepisach wydanych o refundacji, na zlecenie, do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych określonego w tych przepisach, według wskazań medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania. O ilości miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby będzie decydowała każdorazowo osoba uprawniona do wystawienia zlecenia.
W wykazie wyrobów medycznych stanowiącym załącznik do projektu rozporządzenia uwzględniono fizjoterapeutów jako osoby uprawnione do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie w następujące wyroby medyczne: pończochy kikutowe, majteczki – po wyłuszczeniu lub w przypadku wrodzonego braku w stawie biodrowym, poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna, materac przeciwodleżynowy, kula łokciowa, kula pachowa, trójnóg albo czwórnóg, laska dla niewidomych, balkonik albo podpórka ułatwiająca chodzenie.
Powyższa zmiana jest odpowiedzią na przepisy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.
Źródło: MZ