Inwestycja ma zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami. Aktualnie podobne usługi realizują aż trzy różne instytucje: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych. Dzięki nowemu szpitalowi możliwe będzie leczenie z zakresu onkologii, hematologii i chorób płuc w jednym miejscu.
Na ponad 100 tys. metrów kwadratowych nowego szpitala będzie się mieściło m.in. 14 sal w bloku operacyjnym. To pozwoli wykonać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Plan budynku dostosowany jest do tzw. „ścieżki pacjenta”, czyli zakłada możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.
– Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu to inwestycja w zdrowie wszystkich mieszkańców regionu. Pozwoli na leczenie onkologiczne, hematologiczne oraz chorób płuc w komfortowych warunkach, łącząc zakresy działalności trzech dolnośląskich szpitali. Inwestycja jest dofinansowania z budżetu państwa. Dbamy nie tylko o infrastrukturę i nowoczesny sprzęt w placówkach. Ulepszamy cały system leczenia onkologicznego. Przyjęliśmy przepisy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która jest aktualnie wdrażana i zapewnia pacjentom onkologicznym lepszą opiekę medyczną – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego podpisania umowy na realizację inwestycji.
– Poprzez znaczące podniesienie finansowania służby zdrowia i finansowania właśnie takich projektów, jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, dolnośląskie centrum do walki z nowotworami - chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych, cichych i głośnych zarazem, zabójców we współczesnym świecie, również w Polsce – dodał premier.
Inwestycja łącznie pochłonie ponad miliard złotych. 550 mln stanowi w tej kwocie wsparcie z budżetu państwa.
Oprac. na podst.: notatka prasowa