Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

WHC: Średnio 2,5 miesiąca trzeba czekać na wizytę u specjalisty. Znacznie dłużej na wizytę u endokrynologa

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 10 sierpnia 2016 09:50

WHC: Średnio 2,5 miesiąca trzeba czekać na wizytę u specjalisty. Znacznie dłużej na wizytę u endokrynologa - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Fundacja WHC przedstawiła najnowszy barometr dotyczący kolejek. Na jakie świadczenia trzeba czekać najdłużej?

Z powodu skrajnie długiego czasu oczekiwania, umówienie się na wizytę u endokrynologa w niektórych miastach graniczy z cudem (Wrocław – 48 mies.; Warszawa – 14 mies.; Kraków – 9,2 mies.; Katowice – 8 mies.).

Średni czas oczekiwania na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne nie uległ poprawie. Od października i listopada 2015 r. do dziś, Fundacja WHC obserwuje stagnację czasu oczekiwania na świadczenia zdrowotne. Obecnie średnio pacjent czeka 3 miesiące – mówi Jacek Siwiec, wiceprezes Zarządu Fundacji WHC. Kolejki do lekarzy nie zmalały – porównując rok do roku, utrzymuje się negatywny trend, co jest niedopuszczalną sytuacją w przypadku dostępu do „świadczeń gwarantowanych” – dodaje Siwiec.

Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC (dane zebrane na przełomie czerwca i lipca 2016 r.) średni czas oczekiwania na pierwszorazową wizytę u endokrynologa wynosi 9,8 miesiąca, jednak w niektórych rejonach Polski dostęp jest znacznie gorszy. Najdłuższy średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u endokrynologa odnotowano w województwie dolnośląskim (27 mies.), opolskim (18,4 mies.) oraz mazowieckim (13 mies.).

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami pakietu kolejkowego, świadczeniodawcy zobowiązani są do prowadzenia kolejek oczekujących na wizyty pierwszorazowe, a dla pacjentów kontynuujących leczenie, termin kolejnej wizyty powinien ustalić lekarz. Barometr WHC pokazuje jednak, że w wielu przychodniach prowadzone są dwie odrębne kolejki: na wizytę pierwszorazową oraz na wizytę w ramach kontynuacji leczenia.

Oprócz endokrynologii największe bariery napotykają pacjenci oczekujący na wizytę do:

    Ortodonty (11,8 mies.)
    Angiologa (7,1 mies.)
    Kardiologa (7,1 mies.)
    Immunologa (5,9 mies.)
    Urologa (4,8 mies.)

Zgodnie z Barometrem Fundacji WHC nie ma obecnie dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by kolejki do uzyskania świadczeń. Obecnie pacjenci w Polsce najdłużej czekają na wykonanie następujących badań takich jak:

    artrografia stawu biodrowego (17,6 mies.)
    rezonans magnetyczny kręgosłupa (8 mies.)
    rezonans magnetyczny głowy (7,5 mies.)
    badanie elektrofizjologiczne serca (EPS) (7 mies.)
    rezonans magnetyczny całego ciała (6,3 mies.)
    badanie bezdechu śródsennego (5,6 mies.)
    angiografia naczyń mózgowych (4,5 mies.)
    USG Dopplera kończyn dolnych  (4,5 mies.)
    ECHO serca u dziecka (4,3 mies.)
    tomografia komputerową klatki piersiowej (TK) (3,5 mies.)

Źródło: WHC

Tematy

WHC / kolejki

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także