Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

WHO apeluje: trzeba stworzyć młodzieży środowisko wolne od nikotyny

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 września 2023 09:46

WHO apeluje: trzeba stworzyć młodzieży środowisko wolne od nikotyny - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała przewodnik dla szkół oraz zestaw narzędzi, które mają pomóc w uwolnieniu szkół od nikotyny i tytoniu. Jak wskazuje WHO, 90 proc. palaczy zaczyna przed 18. rokiem życia.

Jak przypomina WHO, niedawno Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaapelowała do sprzedawców o 15 sprzedawców internetowych o zaniechanie dystrybucji nieautoryzowanych produktów do e-papierosów opakowanych tak, aby wyglądały jak postacie z kreskówek, pluszowe misie, przybory szkolne, zabawki i napoje.

– Bez względu na to, czy siedzimy w klasie, gramy w gry na świeżym powietrzu, czy czekamy na przystanku autobusowym, musimy chronić młodych ludzi przed śmiercionośnym biernym paleniem i toksycznymi emisjami z e-papierosów, a także reklamami promującymi te produkty – apeluje dr Ruediger Krech, dyrektor ds. Promocja Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia.

Nowy przewodnik i zestaw narzędzi to instrukcje krok po kroku dla szkół, które wskazują, jak tworzyć kampusy wolne od nikotyny i tytoniu. Działania proponowane przez WHO mają angażować całą społeczność szkolną. Przewodnik i zestaw narzędzi obejmują tematy dotyczące wspierania uczniów w rzucaniu palenia, kampanii edukacyjnych, wdrażania polityk i sposobów ich egzekwowania.

W przewodniku przedstawiono cztery sposoby tworzenia wśród młodych ludzi środowiska wolnego od nikotyny i tytoniu. To po pierwsze wprowadzenie zakazu stosowania nikotyny i wyrobów tytoniowych na terenie kampusów szkolnych. Drugą strategią, uzupełniającą poprzednią, jest zakaz sprzedaży nikotyny i wyrobów tytoniowych w pobliżu szkół. Kolejne możliwe działania to zakaz reklamy bezpośredniej i pośredniej oraz promocji nikotyny i wyrobów tytoniowych w pobliżu szkół, a także odmowa współpracy z przemysłem tytoniowym i nikotynowym.

Polityki wspierające kampusy wolne od tytoniu i nikotyny wdrożyły już kraje takie jak m.in. Indie, Indonezja, Irlandia, Kirgistan, Maroko, Katar, Syria, Arabia Saudyjska i Ukraina.

WHO zachęca ponadto wszystkie kraje do całkowitego zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych w pomieszczeniach zamkniętych zgodnie z art. 8 Ramowej Konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu.

PRZEWODNIK DLA SZKÓŁ (w jęz. angielskim)

ZESTAW NARZĘDZI (w jęz. angielskim)

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także