Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wiceminister przedsiębiorczości o dodatkowym świadectwie ochronnym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 lipca 2018 16:26

Wiceminister przedsiębiorczości o dodatkowym świadectwie ochronnym - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O dodatkowym świadectwie ochronnym w rozmowie z Medexpressem mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa.

Martyna Chmielewska: W czwartek Komisja do Spraw Unii Europejskiej zaproponowała rozwiązanie, które polega na tym, że system dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych, w postaci pięciu lat, nie będzie obowiązywał w przypadku obrotu lekami na eksport, oczywiście poza UE...

Marcin Ociepa: Te lecznicze, farmaceutyczne produkty, które powstają w UE i mają patent na 20 lat, (który dodatkowo zostanie rozszerzony o pięć lat), pozostaną w obrocie wewnątrz UE. Jeśli ktoś chce je eksportować na zewnątrz, to może już to uczynić po 20 latach.

M.C.: Jakie znaczenie mają nowe przepisy dla firm innowacyjnych, a także polskich firm farmaceutycznych?

M.O.: Unia Europejska różni się tym od reszty świata, że ma dodatkową ochronę patentową leków, które zostały wynalezione w krajach należących do UE. Ta ochrona obejmuje pierwsze 20 lat na całym świecie. Nasza dodatkowa ochrona europejska daje dodatkowe pięć lat. Pozwala ona pomóc tym firmom, które się poważyły na duże nakłady finansowe, by zainwestować w tego typu badania. Dziś sytuacja wygląda tak, że możliwe jest przejmowanie patentów, które wygasają po 25 latach w Unii Europejskiej. Mogą je przejmować inne firmy, które zajmują się już lekami generycznymi, wprowadzają je do obrotu, czyli korzystają z technologii, którą ktoś już kiedyś wypracował. Stworzyło to mechanizm niekonkurencyjności Unii Europejskiej wobec reszty świata. Oznacza to, że niektóre leki zostają wprowadzone do szerszego obrotu. Przykładowo w Kanadzie lub w Stanach Zjednoczonych są produkowane już po 20 latach. Mówimy o rozszerzonej ochronie, która w tym przypadku skutkuje pewną ograniczoną konkurencją.

M.C.: Jakie będą efekty nowych przepisów dla firm farmaceutycznych?

M.O.: Pozwoli to szybciej podbijać zagraniczne rynki. Pozwoli to eksportować zarówno polskim, jak i europejskim firmom produkty w szerszej skali. Wzmocni to ich pozycję i globalną konkurencyjność. Leży to także w interesie pacjentów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.