Epidemia ciągle trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 129 mln zakażeń. W Polsce 2 356 970 osób jest zakażonych. Zbliżają się święta, a liczba zakażeń koronawirusem wzrasta. Ciągle umiera wiele osób. O to, jak powinniśmy zachować się podczas nadchodzących świąt, zapytaliśmy prof. Waldemara Halotę, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy.
- Powinniśmy zachować reżim sanitarny podczas nadchodzących świąt. Należy nosić maseczki, zachowywać dystans, dezynfekować ręce - powiedział prof. Waldemar Halota.
Dodał, że decyzja o otwarciu kościołów podczas Wielkanocy jest dyskusyjna. - Uważam, że kościoły powinny być zamknięte. Polacy powinni oglądać transmisję mszy w telewizji lub online. Wiem, że zamknięcie kościołów nie spodobałoby się starszym ludziom, którzy nie wyobrażają sobie bez nich świąt. Wielu z nich nie ma dostępu do internetu, tym bardziej wolałoby pójść do świątyni. Niestety epidemia koronawirusa zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji - wyjaśnił prof. Halota.
Zdaniem profesora święcenie pokarmów powinno odbyć się przed kościołem. - Ludzie powinni się zgromadzić na świeżym powietrzu. Ryzyko transmisji koronawirusa na zewnątrz jest znacznie mniejsze niż w pomieszczeniach - powiedział prof. Halota. - Myślę, że nie powinniśmy zarazić się podczas święcenia pokarmów. Ksiądz oraz uczestnicy ceremonii powinni mieć założoną maskę, zachowywać dystans. Woda, którą będą świecone pokarmy, powinna być czysta - dodał.
Według prof. Waldemara Haloty, jeśli Polacy będą przestrzegać obowiązujących obostrzeń, to rząd nie powinien wprowadzać dodatkowych restrykcji.
Przypomnijmy:
W czwartek MZ poinformowało o 35 251 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (5997), mazowieckiego (4806), wielkopolskiego (4056), dolnośląskiego (3309), małopolskiego (3067), łódzkiego (2121), pomorskiego (1873), kujawsko-pomorskiego (1791), podkarpackiego (1470), lubelskiego (1314), zachodniopomorskiego (1074), warmińsko-mazurskiego (935), świętokrzyskiego (900), lubuskiego (815), opolskiego (807), podlaskiego (508). 408 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 130 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 491 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 2 356 970 / 53 665 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).