Sąd podjął decyzję w sprawie podmiotów leczniczych, które na receptach przybijały pieczątki: „Refundacja leku do decyzji NFZ”.
W dniu 23 kwietnia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i oddalił skargi dwóch podmiotów leczniczych na decyzję rzecznika praw pacjenta o uznaniu praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wydane decyzje dotyczyły tzw. protestu pieczątkowego lekarzy, jaki miał miejsce w styczniu 2012 r.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w powyższych podmiotach leczniczych stosowano praktyki sprzeczne z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie recept lekarskich, polegające na przybijaniu na receptach pieczęci „Refundacja leku do decyzji NFZ”.
Wskutek podjętych działań pacjenci mieli możliwość realizacji recepty tylko i wyłącznie za 100 proc. odpłatnością pod warunkiem, że pacjent posiadał wystarczające środki finansowe. W ten sposób zostały ograniczone prawa pacjentów, w tym prawo do świadczeń zdrowotnych oraz prawo do nabycia leku z przysługującą refundacją.
Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny zaznaczył, że stosowane praktyki nie były adresowane do konkretnego pacjenta, lecz były wymierzone w każdego pacjenta, w tym również potencjalnego pacjenta, który był zagrożony otrzymaniem recepty wystawionej w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami.
Źródło: bpp.gov.pl
Czytaj także: Łóżka, które leczą