„Oczekiwanym efektem jest określenie 16 WOM, po jednym z każdego województwa, które będą monitorowały jakość opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej na terenie danego województwa”, czytamy w Ocenie Skutków Realizacji.
Funkcję Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących pełnić będą w danym województwie podmioty, które poza kwalifikacją do najwyższego poziomu sieci onkologicznej (SOLO III) posiadają największy procentowy udział zrealizowanych świadczeń opieki zdrowotnej w województwie w obszarach, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (tj. leczenie zabiegowe chirurgiczne, chemioterapia i inne metody leczenia systemowego oraz radioterapia onkologiczna), w odniesieniu do zrealizowanych świadczeń z tego zakresu na terenie danego województwa przez wszystkie podmioty zakwalifikowane do SOLO III poziomu.
Zadania Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących to m.in.:
- współpraca ze świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w ramach opieki onkologicznej w procesie organizacji profilaktyki, diagnostyki i opieki po zakończonym leczeniu onkologicznym;
- przygotowywanie rocznych raportów na temat dostępności świadczeń opieki onkologicznej;
- przygotowywanie analizy danych pozyskanych z systemu KSO umożliwiającej weryfikację wskaźników jakości opieki onkologicznej;
- prowadzenie szkoleń dotyczących profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego;
- monitorowanie przebiegu, jakości i efektów programów zdrowotnych dotyczących profilaktyki onkologicznej.
Projekt rozporządzenia realizuje założenia reformy zapisane w ramach kamienia milowego nr D7G w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Oprac. na podst.: MZ | gov.pl