Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wprowadzenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej zagrożone?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 9 sierpnia 2024 08:39

Wprowadzenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej zagrożone? - Obrazek nagłówka
31 grudnia 2024 roku kończy się program pilotażowy centrów zdrowia psychicznego. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, od 1 lipca 2025 roku model środowiskowej opieki psychiatrycznej ma być wdrożony w całym kraju. Jednak do tej pory nie opracowano kluczowych aktów prawnych, które umożliwiłyby pełne wdrożenie tego modelu. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował pismo do minister Izabeli Leszczyny.

Rzecznik prosi Minister Zdrowia o przekazanie harmonogramu prac planowanych działań w zakresie wdrożenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej. Pyta także, czy rozważa się możliwość powołania zespołu ds. reformy psychiatrycznej osób dorosłych, który wspierałby centra zdrowia psychicznego w miejsce zlikwidowanego Biuro ds. Pilotażu.

Brak kluczowych aktów prawnych

RPO wyraził swoje zaniepokojenie brakiem projektów aktów prawnych, które są niezbędne do wprowadzenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej. Szczególnie istotne jest tu uchwalenie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz rozporządzenia określającego standard organizacyjny dla centrów zdrowia psychicznego. W liście do Minister Zdrowia, Marcin Wiącek zwrócił uwagę na konieczność pilnego podjęcia działań w tym zakresie, aby zapewnić płynne przejście od programu pilotażowego do pełnego funkcjonowania systemu w skali kraju.

Apel ekspertów

Rzecznik Praw Obywatelskich nawiązał w swoim piśmie do listu, który do Minister Zdrowia skierowali dr Marek Balicki oraz prof. dr hab. Andrzej Cechnicki. Obaj eksperci, zaangażowani w rozwój psychiatrii środowiskowej w Polsce, wyrazili swoje obawy dotyczące realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz reformy opieki psychiatrycznej dla dorosłych. Marcin Wiącek podkreślił, że list ten potwierdza również jego własne obawy dotyczące tempa prac nad potrzebnymi zmianami prawnymi.

Potrzeba zespołu ds. reformy psychiatrii

W swoim piśmie RPO zwrócił się również do Minister Zdrowia z pytaniem o możliwość powołania zespołu ds. reformy psychiatrii osób dorosłych. Zespół ten miałby wspierać centra zdrowia psychicznego w ich działalności, zastępując zlikwidowane Biuro ds. Pilotażu. Rzecznik podkreślił, że taki zespół mógłby odegrać kluczową rolę w zapewnieniu sukcesu reformy psychiatrycznej w Polsce.

Źródło: RPO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.