Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wraca książeczka zdrowia. Zdaniem lekarzy to dodatkowa biurokracja

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 4 marca 2015 08:52

Wraca książeczka zdrowia. Zdaniem lekarzy to dodatkowa biurokracja - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Zdaniem rzecznika praw dziecka książeczka jest dobrym rozwiązaniem, bo monitoruje losy dziecka. Pomysł udało się przeforsować... Ale lekarze są przeciwko.
[caption id="attachment_32018" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Zdaniem rzecznika praw dziecka książeczka jest dobrym rozwiązaniem, bo monitoruje losy dziecka. Pomysł udało się przeforsować... Ale lekarze są przeciwko.

Według projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, książeczka zdrowia dziecka stanie się elementem dokumentacji medycznej, a jej wzór i dane, które się w niej znajdą, określi minister zdrowia. Ale zdaniem lekarzy to dodatkowa biurokracja.

- Książeczka to dodatkowa, prowadzona w podwójny sposób dokumentacja medyczna. Jest archaiczna już w samej formie – to dokument papierowy. To kolejny przykład nowotworu, który toczy proces wymiany i obiegu informacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce - mówi Wojciech Perekitko specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego.

Zwolennikiem przewrócenia książeczek zdrowia jest rzecznik praw dziecka. Wśród argumentów rzecznika pojawił się przykład 3,5-letniego dziecka, które trafiło do szpitala w stanie skrajnego wyczerpania - matka nie była ubezpieczona i bała się, że będzie musiała płacić za wizyty, dlatego nigdy nie zgłosiła się z dzieckiem do lekarza.

 - Rzecznik Praw Dziecka  dobrze postawił diagnozę, że matka dziecka niezgłoszonego  i nieubezpieczonego bała się z nim pójść do przychodni. Diagnoza zatem dobra, jednak etiologia takiego stanu rzeczy oraz zaproponowane rozwiązania niczego małym pacjentom nie poprawią. Czy gdyby matka miała taką książeczkę w domu, to zmieniłoby to coś w jej postępowaniu? Uważam, że nie. Co zatem spowodowało, że bała się przyjść do lekarza? Otóż odpowiedź wydaje się być prosta - słabość  naszego państwa w przyznawaniu i określaniu prawa do leczenia swoim obywatelom – stwierdza Wojciech Perekitko. 

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-899780092
6 listopada 2024
mastalerz-migas2
21 października 2024
prezydent Andrzej Duda
16 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024
Teresa Jackowska KZDIM
7 października 2024