Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przywraca staż podyplomowy jako niezbędny etap w rozwoju zawodowym młodych lekarzy. Umożliwia także dostęp do pytań i zadań egzaminacyjnych z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalistycznego z lat ubiegłych osobom, które chcą do nich przystąpić.
Ministerstwo Zdrowia uzasadniało, że jest to niezbędny etap w rozwoju zawodowym lekarza. Staż podyplomowy został zlikwidowany w 2011 r. Od początku nowe kierownictwo resortu zapowiedziało, że będzie dożyło do przywrócenia stażu. "Nie będziemy kształcić felczerów, kształcimy świetnie wykształconych lekarzy. I wszyscy Polacy muszą wiedzieć, że ci, którzy wchodzą do zawodu, mają absolutnie perfekcyjne europejskie czy też światowe wykształcenie. Nie możemy sobie pozwolić na nonszalancję i poczucie, że młody lekarz jest niepewny, że nie ma podstaw dotyczących funkcjonowania w szpitalu czy przychodni, musi się czuć bardzo pewnie. Od tego jest relacja mistrz-uczeń na stażu - mówił podczas Kongresu Zdrowia Publicznego wiceminister Jarosław Pinkas.
Przywrócenia stażu podyplomowego domagała się również Naczelna Rada Lekarska i OZZL. Resort zdrowia chce, by absolwent studiów medycznych otrzymywał prawo wykonywania zawodu na okres trwania stażu podyplomowego.
Resort szacuje, że koszty stażu podyplomowego w 2016 r. wyniosą ok. 194 mln zł. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: mz.gov.pl