Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wszystkie projekty ws. aborcji trafiły do komisji nadzwyczajnej

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 13 kwietnia 2024 06:56

Wszystkie projekty ws. aborcji trafiły do komisji nadzwyczajnej - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Kryzysu w koalicji rządzącej, przynajmniej na razie, nie będzie. Choć nerwowe przeliczanie głosów trwało do ostatnich minut przed głosowaniami a ostatecznie klub ludowców, zgodnie z przewidywaniami, nie zagłosował w sposób jednolity i po myśli koalicjantów, jednak zwolennikom odrzucenia projektów w pierwszym czytaniu zabrakło większości.

Taki wynik trudno uznać za sensację, choć pewny też nie był. Najmniej przeciwników – to już wynikało z czwartkowej debaty – miał w głosowaniu projekt Trzeciej Drogi, zakładający powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego, czyli stanu sprzed werdyktu TK Julii Przyłębskiej. W tym przypadku nawet czworo posłów PiS zagłosowało przeciw odrzuceniu a 21 (w tym Jarosław Kaczyński) wstrzymało się od głosu. Klub PiS w całości (poza posłami nieobecnymi) głosował natomiast za odrzuceniem projektów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

W klubie PSL nastąpiło pęknięcie w przypadku trzech projektów współkoalicjantów: ośmioro posłów głosowało razem z Konfederacją i PiS, 15 (w tym Władysław Kosiniak-Kamysz) wstrzymało się od głosu. Pozostali głosowali tak jak Lewica i Koalicja Obywatelska – te dwa kluby zresztą wykazały się ogromną dyscypliną, choć w klubie KO, na co media zwróciły uwagę, zabrakło Romana Giertycha. Były lider Ligi Polskich Rodzin, nieukrywający swoich antyaborcyjnych poglądów już w czasie kampanii wyborczej dawał do zrozumienia, że jedyne, co może obiecać, to niegłosowanie przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego. Niewykluczone, że Giertych będzie mieć rozmowę dyscyplinującą w klubie, być może zostanie nałożona na niego jakaś kara, ale raczej trudno zakładać, by Donald Tusk chciał wyciągać poważniejsze konsekwencje.

Komisja nadzwyczajna ukonstytuowała się już w piątek. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Sejmu Szymona Hołowni liczy 27 posłów: 11 z PiS, 9 z Koalicji Obywatelskiej, po dwóch posłów mają trzy mniejsze kluby rządzącej koalicji a jednego posła – Konfederacja. Rozkład głosów pokazuje, że w komisji będzie panować równowaga między zwolennikami liberalizacji a jej przeciwnikami, z nieznacznym wskazaniem na tych ostatnich – na ile to wpłynie na tempo i kierunek prac, będzie można się przekonać zapewne już w ciągu kilku najbliższych tygodni. W komisji zasiada 25 kobiet i dwóch mężczyzn, prezydium tworzą same kobiety. Przewodniczącą została Dorota Łoboda (KO).

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Lewica nie odpuści aborcji

26 sierpnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Aborcja, "wielka" polityka i wybory prezydenckie

25 lipca 2024
iStock-516004798
12 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
17 grudnia 2024
jankowski-lukasz
26 listopada 2024
iStock-1197001731
20 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024