Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

WUM wprowadził badania screeningowe dla studentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2021 10:26

WUM wprowadził badania screeningowe dla studentów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Warszawski Uniwersytet Medyczny przeprowadza pierwsze polskie badania screeningowe (przesiewowe) na COVID-19 wśród studentów uczelni medycznej. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno studentów jak i pacjentów, z którymi mają oni kontakt w czasie zajęć. Akcja będzie trwała do 10 grudnia br.

Od 15 listopada studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mogą brać udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych na COVID-19 w ramach projektu „Częstość występowania zakażeń SARS-CoV-2 wśród studentów WUM, odbywających zajęcia praktyczne w czasie epidemii COVID-19”. Za realizację odpowiedzialny jest Zakład Zdrowia Publicznego WUM. Udział w badaniu jest bezpłatny i dobrowolny, trzeba tylko zarejestrować się na stronie projektu.

- Udział w projekcie wpłynie na zmniejszenie ryzyka transmisji zakażenia na pacjentów, innych studentów oraz ich członków rodziny i znajomych - powiedział prof. Mariusz Gujski, kierownik projektu.

Badanie składa się z dwóch części – ankiety (którą można wypełnić na stronie internetowej projektu) oraz badania diagnostycznego.

Ankieta porusza takie kwestie jak korzystanie z komunikacji miejskiej, liczbę osób mieszkających w tym samym domu, czy też kwestie zaszczepienia. Ma to pomóc w identyfikacji czynników zwiększających ryzyko zakażenia COVID-19.

Drugi etap to seria 9-12 testów przeprowadzanych 2-3 razy w tygodniu. Na potrzeby badania diagnostycznego pobiera się wymaz z nosa, nie z nosogardła – by najbardziej ograniczyć dyskomfort związany z badaniem.

Do badania stosowane są tzw. szybkie testy antygenowe, które wykrywają białka (antygeny) charakterystyczne dla koronawirusa SARS-CoV-2. Zostały one wyprodukowane przez firmę Abbott. Testy są używane przez polskie szpitale oraz na niektórych lotniskach w Polsce. Można kupić je również w aptekach.

Wyniki badań laboratoryjnych będą dostępne w ciągu kilkudziesięciu minut od pobrania materiału. Każda osoba biorąca udział w projekcie będzie mogła uzyskać informacje na swój temat na stronie internetowej. Potrzebny do tego będzie nadany jej identyfikator (kod ID). Ci, którzy uzyskają dodatni wynik testu, otrzymają informację na temat sposobu dalszego postępowania. W tym konieczności natychmiastowej izolacji, możliwości bezpłatnego wykonania testu RT-PCR oraz dane kontaktowe do koordynatora badania.” – czytamy na stronie WUM.

Źródło: WUM

Podobne artykuły

2024-11-13-013
15 listopada 2024
Nuvaxovid
16 października 2024
cropped-prof.-dr-hab.-n.-med.-Rafal-Krenke-01-scaled-1
27 września 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także