Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wyczekiwana refundacja FGM dla dzieci chorych na cukrzycę w zasięgu ręki?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 sierpnia 2019 14:36

Wyczekiwana refundacja FGM dla dzieci chorych na cukrzycę w zasięgu ręki?  - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Na początku sierpnia do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia zwiększającego dostępności pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Szczególne miejsce w wykazie zajął specjalny czujnik do systemu monitorowania poziomu glikemii typu Flash.

Zgodnie z projektem wykaz wyrobów medycznych rozszerzy się o czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash (Flash Glucose Monitoring FGM) (załącznik do rozporządzenia lp. 137).
Przyjęto, iż osobami uprawnionymi do otrzymania zlecenia na ww. wyroby medyczne będzie
grupa pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo
dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii/dobę.

System FGM umożliwia przekazywanie danych z pomiaru glikemii zarówno rodzicom chorych dzieci, jak i prowadzącym ich lekarzom i tym samym wpisuje się w nowoczesny model zastosowania telemedycyny do monitorowania podstawowego parametru wyrównania cukrzycy, jakim jest glikemia krwi obwodowej. Dzięki FGM poziom glikemii można monitorować w trakcie snu dziecka. To szczególnie ważne w trakcie roku szkolnego. Rodzice i opiekunowie mieli nadzieję, że od 1 września mali pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego systemu monitorowania poziomu glikemii.

O to kiedy ostatecznie możemy się spodziewać decyzji w tej sprawie, zapytaliśmy wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

Kwestię ważności monitorowania poziomu glikemii w leczeniu cukrzycy podkreśla prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Porównywanie glikemii można odnieść do sytuacji, gdy wsiadamy za kierownicę i prowadzimy samochodów. Każde oznaczenie cukru jest podniesieniem powiek i zobaczeniem tego co się dzieje na drodze. Nie monitorując glikemii pacjent ma zamknięte oczy. System ciągłego monitorowania glikemii to jak jazda z otwartymi oczyma. To jest różnica pomiędzy tym punktowym monitorowaniem glikemii za pomocą glukometru, a korzystaniem z nowych technologii i systemów, które pozwalają w sposób ciągły śledzić wartości cukru we krwi. To szczególnie ważne dla pacjentów narażonych na zjawisko hipoglikemii.

Zdaniem prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz najbardziej potrzebującą grupą są pacjenci u których występuje największe ryzyko hiperglikemii i nie są tego świadomi, bez śledzenia glikemii nie potrafią wyczuć tego momentu w którym istnieje niebezpieczeństwo, ciężkiej hipoglikemii.

- Jeśli spojrzymy na dziecko, u niego mózg jest w fazie rozwoju i tam zjawisko hipoglikemia jest szczególnie niepożądane - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Ale grupą wymagającą czujności oraz rozważenia refundacyjnego są osoby do 26 roku życia - dodaje prezes PTD.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także