Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją, która działa na rzecz doskonalenia jakości kształcenia szkolnictwa wyższego. Funkcjonuje na mocy ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 20 lipca 2018 r. i swoją działalnością obejmuje ocenę kształcenia na studiach. Działa w porozumieniu zarówno z krajowymi, jak i międzynarodowymi instytucjami, organizacjami, działającymi na rzecz kształcenia wyższego. Minimum raz na 5 lat komisja poddawana jest przeglądowi zgodnie ze standardami gwarantowanej jakości Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego.
Zadaniem PKA jest przede wszystkim przedstawienie ministrowi: opinii odnośnie wpisu uczelni niepublicznej do ewidencji, opinii na temat spełniania warunków prowadzonych studiów na danym kierunku w kwestii poziomu nauczania, profilu kształcenia oraz związku studiów ze strategią uczelni oraz uchwały odnośnie oceny programowej i kompleksowej.
Co podlega ocenie?
Prezydium oceniając spełnianie kryteriów oceny programowej przez daną placówkę, może wydać pozytywną bądź negatywną decyzję. Ocenie jakości kształcenia na kierunku lekarskim został poddany Wydział Medyczny Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Ocena nastąpiła z inicjatywy PKA, zgodnie z harmonogramem prac Komisji na rok 2018/2019. Była to pierwszy tego typu procedura oceniająca kierunek lekarski Uczelni Łazarskiego.
Pozytywne opiniowanie uwarunkowane jest spełnieniem większości z poniższych kryteriów. PKA rozpatruje placówkę pod kątem:
- koncepcji kształcenia i jej zgodności z misją oraz strategia szkoły,
- programu nauczania oraz możliwości osiągania efektów tego kształcenia,
- skuteczności wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia,
- kadry prowadzącej proces kształcenia,
- współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w procedurze kształcenia,
- umiędzynarodowieniem procesu kształcenia,
- infrastruktury wykorzystywanej w procesie kształcenia,
- opieki nad studentami oraz wsparcia podczas nauki i osiągania efektów kształcenia.
Analiza raportu PKA wykazała, że niedługo istniejący kierunek lekarski na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego zajął nie tylko trzecie miejsce na podium, ale również zyskał wyróżnienie za opiekę nad studentami oraz wsparcie podczas kształcenia i osiągania założonych efektów. Atrakcyjny program nauczania oferowany przez Uczelnię Łazarskiego przesądził o tak wysokim miejscu w ocenie programowej PKA. Nienagannie realizowania strategia rozwoju uczelni, wyszkolona, niezwykle profesjonalna kadra oraz nowoczesne zaplecze uczelnianej infrastruktury, zapewniają dogodne kształcenie adeptom medycyny.
Na wysoką ocenę Uczelni mógł wpłynąć indywidualny proces dydaktyczno-naukowy, z naciskiem na zajęcia praktyczne, wykorzystujące badania stosowane, a także metodologię studium przypadków (Evidence Based Medicine, Case Based Learning). Wydział stawia przede wszystkim na dobro studentów, stale się rozbudowując i unowocześniając, aby kształcić na wysokim poziomie w kolejnych latach studiów.