Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wynagrodzenia w zdrowiu: koniec prac nad projektem pielęgniarek?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 12 września 2024 15:46

Wynagrodzenia w zdrowiu: koniec prac nad projektem pielęgniarek? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Po niespełna dwudziestu minutach posiedzenia Komisje Zdrowia oraz Finansów Publicznych podjęły w czwartek decyzję o ponownym skierowaniu do rozpatrzenia przez podkomisję obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia.

Posiedzenie merytorycznie rozpoczęło się od przedstawienia – krótkiego – sprawozdania z prac podkomisji, której przewodnicząca Elżbieta Gelert (KO) zaprezentowała rezultaty w postaci poprawionego projektu obywatelskiego, pod którym OZZPiP jeszcze przed wyborami w 2023 roku zebrał ponad 120 tysięcy podpisów. Poprawki, wprowadzone na życzenie Ministerstwa Zdrowia, w taki sposób zmieniły pierwotny kształt projektu, że od tygodni przedstawiciele komitetu inicjatywy ustawodawczej się od niego odcinają (mówiąc w skrócie, zmiany współczynników pracy dotyczą tylko 5 i 6 grupy, w której dominują pielęgniarki, a ich podnoszenie rozłożone zostało na dwa lata, zaś uznawanie kwalifikacji posiadanych ma być możliwe tylko wtedy, gdy podniesienie kwalifikacji odbyło się na polecenie lub co najmniej za zgodą pracodawcy).

Zanim posłowie przeszli do dyskusji, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń (KO) złożył wniosek o ponowne skierowanie projektu do nadzwyczajnej podkomisji. Zwrócił uwagę, że po zakończeniu prac podkomisji w czerwcu do Komisji Zdrowia oraz Komisji Finansów Publicznych wpłynęło stanowisko większości organizacji zasiadających w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia, w którym wyrażono stanowczy sprzeciw przyjęciu nowelizacji i zawnioskowano o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. - Nie sposób przejść nad tym do porządku dziennego. Dlatego składam formalny wniosek, aby ponownie odesłać projekt do podkomisji. Żeby dopracować tę nowelizację. Uzgodnić z Ministerstwem Finansów i NFZ kwestie finansowania, które są kluczowe – argumentował. - To stanowisko przedstawicieli pracodawców nie jest niczym nowym dla podkomisji. Tutaj chodzi o to, że pod rządami obecnej koalicji NFZ praktycznie zbankrutował. Fundusz nie jest w stanie sfinansować podstawowych rzeczy - mówił Janusz Cieszyński (PiS), były wiceminister zdrowia. „Praktyczne bankructwo” to wielomiesięczne opóźnienia w regulowaniu zobowiązań wobec szpitali (i nie tylko) za nadwykonania i świadczenia nielimitowane i niepewność, czy w kolejnych kwartałach Fundusz będzie mógł za te kategorie wydatków zapłacić.

Koalicja rządząca podjęła decyzję o skierowaniu projektu do ponownego rozpatrzenia, jednocześnie przewodniczący obydwu komisji, reprezentujący Koalicję Obywatelską, zapewniali, że nie oznacza to zakończenia prac nad projektem. Mają być one kontynuowane we współpracy z resortem finansów (który od lutego do czerwca praktycznie nie zabrał głosu w tej sprawie).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także