Podczas rozmowy określone zostały zadania, jakie należy zrealizować w pierwszej kolejności, by diagnozowanie i leczenie endometriozy było optymalne.
To przede wszystkim opracowanie jasnych kryteriów wyboru ośrodków, które będą operować pacjentki. Muszą to być wysoko wyspecjalizowane placówki ze specjalistami i dużym doświadczeniem w leczeniu endometriozy. Konieczne jest też stworzenie e-rejestru endometriozy,
Kolejnym wyzwaniem, które należy niezwłocznie zrealizować jest skrócenie czasu na postawienie diagnozy. Agencja Badań Medycznych przeprowadza próby testu genetycznego opracowanego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, który może przyspieszyć rozpoznanie endometriozy.
Endometrioza jest wyniszczającą chorobą ginekologiczną, definiowaną jako obecność komórek endometrium w nieprawidłowej lub ektopowej lokalizacji poza jamą macicy. Najczęściej dotknięte miejsca to otrzewna miednicy, jajniki, więzadła maciczno-krzyżowe i przegroda odbytniczo-pochwowa. Nieprawidłowa tkanka reaguje na stymulację hormonalną, podlega cyklicznemu wzrostowi i złuszczaniu się podobnie jak odpowiednio zlokalizowana tkanka endometrium w macicy. Typowe objawy endometriozy to: bolesne miesiączki i owulacja, silne skurcze miednicy, obfite krwawienie, ból podczas seksu, oddawaniu moczu i bóle jelit, krwawienie i ból między miesiączkami.