Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zaburzenia depresyjne i lękowe powinny być w opiece koordynowanej. Lekarze dostaną narzędzie pomocne w diagnozowaniu i ustalaniu leczenia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 grudnia 2023 08:57

Zaburzenia depresyjne i lękowe powinny być w opiece koordynowanej. Lekarze dostaną narzędzie pomocne w diagnozowaniu i ustalaniu leczenia - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Publiczne wsparcie placówek ochrony zdrowia w obszarach niedoinwestowanych o największych potrzebach, m.in. diabetologii, onkologii czy opiece koordynowanej oraz reorganizacja systemu opieki psychiatrycznej to jedne z rekomendacji wypracowanych podczas Forum Ochrony Zdrowia, które odbyło się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ocenie ekspertów, lekarze POZ, stykający się na co dzień z problemami swoich pacjentów powinni mieć narzędzia, które pomogą im rozpoznać m.in. depresję czy stany lękowe.

– Nie mam wątpliwości, że absolutnie flagowym i strategicznym kierunkiem rozwoju systemu ochrony zdrowia powinno być zwiększanie kompleksowości opieki i koordynacji. Kompleksowość rozumiem jako zdolność do zabezpieczenia w pełni potrzeb pacjenta w jednym miejscu lub przez jednego operatora. Pacjent ma już dość chodzenia od gabinetu do gabinetu i od placówki do placówki w poszukiwaniu planu na diagnostykę, leczenie i opiekę – powiedziała podczas konferencji podsumowującej po upływie kwartału wnioski z Forum Ochrony Zdrowia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Jednym z ważnych postulatów związanych z opieką koordynowaną jest objęcie tym modelem w POZ również zaburzeń lękowych i zaburzeń depresyjnych. Są to bowiem najczęściej spotykane problemy w obszarze zdrowia psychicznego, a jednocześnie mają charakter przewlekły i nawrotowy. To oznacza konieczność kontynuacji leczenia przez wiele lat. Psychiatrzy nie są jednak w stanie na bieżąco konsultować wszystkich wymagających tego pacjentów. Ważne jest więc odciążenie poradni zdrowia psychicznego. Zdaniem ekspertów, chory o ustabilizowanym przebiegu choroby powinien trafiać pod opiekę POZ.

Odpowiedzią na wyzwania psychiatrii ma być jej reforma i przemodelowanie na opiekę środowiskową jako podstawową w tej dziedzinie.

– Reforma psychiatrii trwa i nie wiadomo, kiedy będzie zakończona. Dobrym elementem jest to, że w ogóle zaczęliśmy na ten temat rozmawiać. Zdrowie psychiczne stało się tematem dyskusji zdrowotnych, bo to jest problem może nie tak widoczny jak choroby serca, ale równie śmiertelny. W ostatnich latach bardzo wzrosło nasilenie tych problemów – zauważyła Agnieszka Leszczyńska, prezes Angelini Pharma Polska.

Skoro zakończenie reformy psychiatrii jest odległą perspektywą, a objęcie zaburzeń lękowych i depresyjnych modelem opieki koordynowanej rzeczywistym i aktualnym wyzwaniem, to lekarze POZ powinni mieć narzędzia pozwalające na zdiagnozowanie na podstawie wywiadu zaburzeń depresyjnych i lękowych oraz wszczęcie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, które pozwoli choremu rozpocząć leczenie.

– Nasza firma od piętnastu lat edukuje lekarzy pierwszego kontaktu w zakresie opieki psychiatrycznej. Mamy 4 tysiące psychiatrów i prawie 40 milionów Polaków. Nie ma fizycznej możliwości, by pacjent w ciągu nawet miesiąca dostał się do psychiatry. Połowa z nich, z powodu wstydu, nigdy do takiego specjalisty się nie wybierze. Pójdzie natomiast do lekarza POZ, który oprócz bycia ekspertem w dziedzinie diabetologii, kardiologii i wielu innych, musi być też ekspertem w dziedzinie psychiatrii. Tu zaczynają się schody, bo to najbardziej niezdiagnozowana dziedzina zdrowia. W Karpaczu zapowiedzieliśmy, że pracujemy nad przygotowaniem platformy edukacyjnej „Diagnozuj i lecz” dla lekarzy POZ, która pomoże lekarzowi pierwszego kontaktu bardzo szybko sprawdzić, czy pacjent faktycznie ma stany lękowe czy depresyjne i ustalić, jak go leczyć – powiedziała Agnieszka Leszczyńska.

Ta mobilna aplikacja powstała we współpracy z gronem ekspertów: zespołem prof. Piotr Galecki, Krajowego Konsultanta ds. psychiatrii i z zespołem prof. Dominiki Dudek, Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz pod opieką prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, Krajowej Konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. Natomiast Grupa Luxmed podjęła się udziału w programie pilotażowym wprowadzającym to narzędzie do gabinetu POZ. Narzędzie podpowiada lekarzowi, jakie może zastosować molekuły w ramach danego profilu pacjenckiego. Co ważne, jest to działanie o charakterze niekomercyjnym. Aplikacja nie podaje nazw leków, lecz nazwy międzynarodowe substancji. W połowie grudnia rozpoczęły się jej testy. Od przyszłego roku trafi ona do obiegu publicznego.

Podobne artykuły

Agnieszka Wołczenko
12 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024
Sejm_i_Senat_(12009496725)
10 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

nfz
6 listopada 2024
iStock-177558688
5 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
Monika Wanke-Rytt
Vaccine Forum 2024

Medycy promują szczepienia, ale sami nie świecą przykładem

16 października 2024
Projekt bez nazwy
16 października 2024
ThinkstockPhotos-491324147
8 października 2024