Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zakwit sinic w Bałtyku. Zamknięte kąpieliska

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 lipca 2023 11:11

Zakwit sinic w Bałtyku. Zamknięte kąpieliska - Obrazek nagłówka
fot. GIS
O zamknięciu siedmiu trójmiejskich nadmorskich kąpielisk zdecydował Sanepid w związku z zakwitem sinic. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje w Gdyni i Sopocie. Groźne bakterie zostały stwierdzone w gdyńskich kąpieliskach: Babie Doły, Orłowo, Redłowo i Środmieście oraz sopockich: Łazienki Południowe I i II oraz Kamienny Potok-Koliba.

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one – obok innych grup organizmów – ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie.

U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka oraz bóle mięśni i stawów

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie.

Tematy

kąpieliska / morze / sinice

Podobne artykuły

panstwowa-inspekcja-sanitarna-pis-gis-logotyo-logo
5 czerwca 2024
iStock-693755190
10 sierpnia 2023
iStock-1344618887
PPOZ ostrzega

Sinice niebezpieczne dla zdrowia!

15 sierpnia 2022
opalanie
19 lipca 2021
iStock-1711413576
22 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także