Projektowana regulacja ma na celu zmianę zasad przekazywania przez usługodawców do Systemu Informacji Medycznej danych zdarzenia medycznego w zakresie ciąży. Proponuje się, aby dotychczasowy obowiązek przekazywania powyższych informacji stał się działaniem usługodawcy wyłącznie na wniosek usługobiorcy (pacjentki). Co istotne, obecnie przekazanie do Systemu Informacji Medycznej informacji o ciąży jest uzależnione od zakresu świadczenia zdrowotnego udzielanego przez usługodawcę, albowiem przedmiotowa informacja musi identyfikować to świadczenie. Zatem po wejściu w życie projektowanych przepisów możliwość zaraportowania do Systemu Informacji Medycznej danych o ciąży będzie uzależniona od wystąpienia jednocześnie dwóch czynników, tj. niezbędne będzie:
1) udzielenie świadczeniobiorcy świadczenia zdrowotnego lub udzielenie istotnej procedury medycznej;
2) oświadczenie (wola/wniosek) pacjentki dotyczące przekazania informacji dotyczących ciąży.
Informacja, że pacjentka jest w ciąży, to zwrócenie uwagi na konieczność zachowania odpowiedniej dbałości i staranności w doborze proponowanych badań dodatkowych i zlecanych leków. Niemniej jednak decyzję o przekazaniu danych, zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, pozostawia się w gestii samej pacjentki (usługobiorcy).
Proponuje się, aby przepisy rozporządzenia weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Warto podkreślić, że udzielanie świadczeń zdrowotnych jest nierozłącznie związane z koniecznością pozyskiwania oświadczeń pacjentów m.in. w zakresie zgody na udzielnie świadczenia czy dostępu do dokumentacji medycznej. Zatem projektowane przepisy nie wprowadzają nowych rozwiązań, dotychczas nie funkcjonujących u usługodawców, a jednocześnie są oczekiwane przez usługobiorców.
Źródło: RCL