- Wbrew zapewnieniom ministra Tombarkiewicza, a także ostatnim słowom ministra Czecha o planowanej kontynuacji rozpoczętych działań poprzedniego ministra, pacjenci z rakiem płuca w tym roku nie otrzymają leczenia - poinformowało Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.
12 września przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się z wiceministrem zdrowia – dr Marcinem Czechem, aby omówić trudną sytuację pacjentów z rakiem płuca związaną z brakiem dostępu do innowacyjnych terapii onkologicznych. Jednym z poruszonych tematów był obiecywany od kwietnia 2017 roku dostęp do immunoterapii i terapii anty-angiogennych.
Obecnie pacjenci nie mają dostępu do najnowszego leczenia, które refundowane jest już w większości krajów Europy, zarówno w tych bogatych, jak i tych o podobnym do polskiego PKB, m.in. Słowacja, Węgry, Litwa i w Rumunia.
- Od dziesięciu lat walczymy o poprawę warunków leczenia i przeżycia pacjentów z rakiem płuca. Widzimy, że ostatnio na świecie dokonał się przełom i nowotwór ten, nawet w stadium zaawansowanym, dzięki najnowszym terapiom zaczyna być taktowany jako choroba przewlekła. Niestety w Polsce na nowoczesne terapie mogą liczyć tylko pacjenci z rakiem piersi, jelita grubego czy czerniakiem. Pacjenci z rakiem płuca traktowani są jako chorzy drugiej kategorii – powiedziała Anna Żyłowska, prezes Stowarzyszenia.
Rak płuca w dalszym ciągu pozostaje pierwszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Polsce.
Źródło: materiały prasowe