Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zmiana priorytetowych dziedzin medycyny

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 28 października 2015 10:54

Zmiana priorytetowych dziedzin medycyny - Obrazek nagłówka
Jest projekt rozporządzenia w sprawie zmiany priorytetowych dziedzin medycyny.

 MZ_NOWE

Jest projekt rozporządzenia w sprawie zmiany priorytetowych dziedzin medycyny. 

Projekt zmienia zakres obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia  20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny (Dz. U. poz. 1489), dodając do listy priorytetowych dziedzin medycyny kardiologię dziecięcą i chirurgię ogólną oraz usuwając z listy priorytetowych dziedzin medycyny neonatologię.

Według danych zawartych w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonym przez Naczelną Radę Lekarską liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii dziecięcej wynosi 123, z czego wszyscy wykonują zawód (stan na dzień 31.08.2015). Ponadto jednym z istotnych problemów jest brak kadry kardiologów dziecięcych dla większości województw. Przy obecnym stanie kadrowym nie ma możliwości poprawy opieki kardiologicznej wśród dzieci w wielu województwach. Problem ten wynika z braku zainteresowania specjalizacją z kardiologii dziecięcej, zwłaszcza wśród młodych lekarzy. W sesji jesiennej 2014 r. tytuł specjalisty w kardiologii dziecięcej uzyskało 8 specjalistów. 

W odniesieniu do chirurgii ogólnej, według danych zawartych w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonym przez Naczelną Radę Lekarską liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej wynosi 9668, z czego 8939 wykonuje zawód (stan na dzień 31.08.2015). Należy jednak zauważyć, iż średnia wieku chirurga w Polsce przekracza 55 lat. Jednocześnie obserwuje się odchodzenie specjalistów  z dziedziny chirurgii ogólnej do innych specjalności.

Umieszczenie ww. dziedzin medycyny w wykazie dziedzin priorytetowych jest uzasadnione zaspokojeniem potrzeb społeczeństwa w zakresie realizacji świadczeń zdrowotnych i tym samym powinno przyczyniać się do wzrostu zainteresowania młodych lekarzy podejmowaniem szkolenia specjalizacyjnego w tych dziedzinach, co będzie skutkować zwiększeniem dostępności do kompleksowej opieki chirurgicznej społeczeństwa oraz opieki kardiologicznej dzieci.

W odniesieniu do neonatologii należy zauważyć, iż według danych Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 31 sierpnia 2015 r. liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie neonatologii na terenie kraju wynosi 1436. W związku z powyższym, usunięcie ww. dziedziny z listy dziedzin priorytetowych nie wpłynie negatywnie na system ochrony zdrowia.

Źrodło: legislacja.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także