Kto ich zastąpi? Czy za politykę lekową będzie odpowiedzialny tylko Krzysztof Łanda?
Wieloletni dyrektorzy Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Artur Fałek i Grzegorz Bartolik przestali kierować polityką lekową. Taka decyzja nie jest zaskoczeniem, bo nowy wiceminister odpowiedzialny za politykę lekową zapowiadał w Medexpressie, że takie zmiany będą koniecznością. - Po pierwsze należy zmienić urzędników w Ministerstwie Zdrowia, szczególnie tych na stanowiskach dyrektorów i wicedyrektorów w kluczowych departamentach. Bez tej zmiany, nie sądzę, żeby jakakolwiek reforma systemu się udała. Partie polityczne w ostatnich 20 latach zmieniały się, natomiast ci sami urzędnicy od lat tworzą fatalnej jakości prawo. Czyli generalnie postawa urzędników w Ministerstwie Zdrowia musi się zmienić. „Ryba psuje się od głowy” więc trzeba najpierw zmienić głowę, żeby generalnie poprawić postawy pracowników przy ul. Miodowej w Warszawie - powiedział Krzysztof Łanda wiceminister zdrowia.
Podczas Sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz pytał Krzysztofa Łandę, czy teraz to on będzie odpowiadał za politykę lekową. - Pan staje przed najtrudniejszym zadaniem. W senie nadzoru bierze pan cała odpowiedzialność na siebie. Tymczasem przed rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Zdrowia był pan prezesem fundacji, która współpracowała z koncernami farmaceutycznymi i często brała od nich pieniądze. Jak pan zamierza oddzielić te działania? - pytał Arłukowicz, który jest teraz szefem Komisji Zdrowia. Były minister zadał pytanie jaki jest stosunek Krzysztofa Łandy do pomysłu darmowych leków dla seniorów. - Bo wcześniej mówił pan, że do niebezpieczna obietnica. Jest pan za tymi lekami czy przeciw? - pytał Łandę Arłukowicz.
Jak wyjaśnił Krzysztof Łanda w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji było trzech dyrektorów. - Artur Fałek zrezygnował z funkcji za porozumieniem stron, wicedyrektor Bartolik przeszedł do Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Trzeci dyrektor nadal pracuje. Nie ma zagrożenia jeśli chodzi o zarządzanie polityką lekową. Mamy wielu ekspertów, którzy będą wstanie pokierować tymi pracami w departamencie - powiedział Krzysztof Łanda wiceminister zdrowia. Jego zdaniem to przez osoby, które odpowiadały za wprowadzenie ustawy refundacyjnej doszło do paraliżu w aptekach w styczniu 2012 r.