W stosunku do obecnie obowiązującego wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego projektowany wzór wprowadza zmiany przez umożliwienie lekarzowi udzielającemu świadczeń szpitalnych i świadczeń z zakresu programów zdrowotnych wystawienie karty, tak jak lekarzowi udzielającemu ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej, czyli na podejrzenie i stwierdzenie, a nie tylko na stwierdzenie nowotworu (objaśnienie 1 do wzoru karty).
Poza ww. zmianami projektowany wzór omawianej karty powiela obecnie obowiązujący wzór.
Karta DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) została wprowadzona 1 stycznia 2015 roku wraz z pakietem onkologicznym. Jej celem jest usprawnienie diagnostyki i leczenia nowotworów w Polsce.
Karta DiLO umożliwia pacjentom z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu złośliwego skorzystanie z tzw. szybkiej terapii onkologicznej. Program ten obejmuje zarówno osoby rozpoczynające leczenie, jak i pacjentów już poddanych terapii. Nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe, a diagnostyka i leczenie w ramach pakietu onkologicznego nie są objęte limitami finansowymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Źródło: RCL