Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zmiany w kryteriach kontraktowania z NFZ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2016 11:01

Zmiany w kryteriach kontraktowania z NFZ - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
Co będzie teraz lepiej oceniane przy kontraktowaniu świadczeń?

Ministerstwo przedstawiło projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W projekcie rozporządzenia określono szczegółowe kryteria dla poszczególnych rodzajów i zakresów świadczeń wraz z przypisaniem poszczególnym warunkom rankingującym określonej punktacji. Dokument określający kryteria wyboru ofert składa się co do zasady z dwóch tabel: tabeli podstawowej określającej szczegółowe warunki dla poszczególnego zakresu kontraktowanych świadczeń w danym rodzaju świadczeń oraz tabeli obejmującej część wspólną dla wszystkich zakresów świadczeń, określającą warunki, które z uwagi na swoją obszerność zostały wyłączone z części zasadniczej.

Obecnie każdemu szczegółowemu warunkowi przypisana została określona wartość punktowa, która po zsumowaniu z punktami przyznanymi za spełnianie pozostałych warunków stanowić będzie wartość punktową oferty decydującą o miejscu w rankingu ofert.
Szczegółowe kryteria wyboru ofert, są to warunki, których spełnienie decyduje o miejscu oferty w rankingu wszystkich ofert złożonych w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które nie podlegały odrzuceniu. W przypadku świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych aktywna i ciągła konkurencja wewnątrzrynkowa została zastąpiona jednorazową konkurencją przedsiębiorców o dostęp do rynku, a szczegółowe warunki określone na gruncie rozporządzenia służą wyłonieniu najlepszych oferentów spośród wszystkich, którzy przystąpili do konkursu. Niespełnienie tych warunków nie wyklucza świadczeniodawcy z możliwości zawarcia z nim umowy, a jedynie skutkuje uzyskaniem niższej liczby punktów rankingowych, co w konsekwencji oznaczać może wybór oferty konkurencyjnych świadczeniodawców, w przypadku złożenia w postępowaniu większej liczby ofert.

Projekt bazuje na kryteriach opracowanych przez prezesa Funduszu i w znacznej mierze przejmuje kryteria dotychczas stosowane. Kryteria te oraz przypisana im punktacja zostały poddane jednak krytycznej analizie przy udziale konsultantów krajowych, w szczególności pod kątem jednoznaczności zapisów, a także ich weryfikowalności i celowości.
Wśród najważniejszych zmian wprowadzanych niniejszym rozporządzeniem wskazać należy na poniższe:
1. Premiowanie podmiotów prowadzących szkolenie specjalizacyjne lekarzy
2. Premiowanie świadczeniodawców prowadzących dokumentację medyczną w formie elektronicznej
3. Premiowanie świadczeniodawców realizujących kompleksowo świadczenia w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego
4. Gradacja punktów w kryterium ciągłości z uwagi na jej wymiar
5. Premiowanie świadczeniodawców współpracujących z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
6. Premiowanie świadczeniodawców posiadających ważną pozytywną opinię wojewody co do celowości inwestycji
7. Wprowadzenie nowego mechanizmu wyboru świadczeniodawców w przypadku uzyskania równej liczby punktów
8. Wprowadzenie punktów ujemnych za nieprawidłowości w realizacji umowy.

 

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Nuvaxovid
16 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także