Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zmiany w pilotażu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 stycznia 2025 09:17

Zmiany w pilotażu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej.

Celem programu pilotażowego jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki nad świadczeniobiorcami z zespołem stopy cukrzycowej w ramach połączonych świadczeń na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii z pooperacyjną kontrolą procesu gojenia. Leczenie będzie prowadzone przez zespół, w skład którego wchodzą zarówno specjaliści z oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna), jak i zachowawczego (chorób wewnętrznych), co w razie pozytywnego efektu może zagwarantować powszechność przyjętego rozwiązania. Jednocześnie obowiązujące w tym względzie przepisy uniemożliwiają sumowanie świadczeń realizowanych w trakcie jednej hospitalizacji na obu oddziałach. Dodatkową korzyścią proponowanego w projekcie planu leczenia będzie zagwarantowanie wizyt kontrolnych, w trakcie których oceniany będzie postęp gojenia.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej (Dz.U. poz. 1353), proponuje się następujące zmiany:

1) wydłużeniu czasu trwania programu pilotażowego do 30 kwietnia 2026 r.;

2) poszerzenie listy ośrodków pilotażowych do 6;

3) zwiększenie liczby świadczeniobiorców objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej do nie więcej niż 430.

Ośrodkami odpowiedzialnymi za prowadzenie pilotażu będą Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Do zadań ośrodka pilotażowego należeć będzie:

1) opracowanie, aktualizacja, modyfikacja i wdrożenie wytycznych dotyczących postępowania w procesie diagnostyki i leczenia świadczeniobiorcy;

2) opracowanie planu leczenia;

3) wykorzystanie opracowanych we współpracy z Funduszem wzór anonimowych ankiet badających satysfakcję świadczeniobiorców leczonych w ramach programu pilotażowego;

4) dokumentowanie procesu gojenia ran u świadczeniobiorców zakwalifikowanych do programu pilotażowego, dla których ustalono plan leczenia, w tym wykonanie zdjęć fotograficznych, co najmniej przy przyjęciu i wypisie świadczeniobiorcy ze szpitala oraz w trakcie każdej wizyty kontrolnej;

5) sporządzanie we współpracy z Funduszem sprawozdania okresowe za okres 3 miesięcy i sprawozdanie z etapu realizacji programu pilotażowego.

Źródło: RCL

Podobne artykuły

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (35)
18 listopada 2024
2024-11-13-013
15 listopada 2024
LOGO-PPOZ-1-CS4
14 listopada 2024
ThinkstockPhotos-651802098

Systemy RT-CGM to rewolucja

14 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także