Narodowy Instytut Onkologii jest odpowiedzialny za przygotowanie zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w różnych typach nowotworów i leczenia wspomagającego - jest to jedno z najważniejszych zadań w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
Chcemy mieć wytyczne, które są uznane przez MZ, pozytywnie ocenione przez AOTMiT i dostępne dla wszystkich lekarzy i pacjentów w Polsce - w ramach wyrównywania poziomu opieki onkologicznej tak, żeby wszyscy posługiwali się jednoznacznym i takimi samymi zaleceniami.
Wytyczne NCCN są powszechnie uznawane na świecie. To wiodące, pozbawione wpływu komercyjnego, obiektywne, przygotowane zgodnie z metodologią, którą uznaje również za AOTMiT zalecenia.
Celem wytycznych jest promowanie dobrej zgodności pracy w opiece medycznej, jednolity sposób postępowania, żeby lekarze wybierali najbardziej efektywny sposób postępowania i żeby zmniejszało to dowolność, bo to sprzyja jakości.
Współpraca z NCCN jest długofalowa. Zaczynamy od 3 rodzajów nowotworów: ośrodkowego układu nerwowego, ginekologicznych i układu endokrynnego. Współpraca z NCCN jest transparentna i tańsza niż przygotowywanie wytycznych od nowa.
Efekty współpracy, czyli pierwsze wytyczne będą gotowe jeszcze w tym roku.