Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pacjenci nie chcą się leczyć w POZ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 marca 2017 11:58

Pacjenci nie chcą się leczyć w POZ - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Ogólna ocena funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) jako elementu systemu opieki zdrowotnej nie jest dobra – taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez Fundację MY Pacjenci pt. „Podstawowa Opieka Zdrowotna – jaka jest i jaka być powinna?”.

Aby pacjenci zmienili opinię o POZ-ach, muszą zajść gruntowne zmiany dotyczące organizacji pracy, komunikacji z pacjentami. W ramach realizacji projektu rozwoju dialogu społecznego „Razem dla Zdrowia”, w lutym 2017r. Fundacja My Pacjenci wraz z portalem Znanylekarz.pl przeprowadziła badanie ankietowe on-line zbierające opinie i oczekiwania dotyczące opieki medycznej realizowanej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Tymczasem pacjenci narzekają na utrudniony dostęp do lekarzy rodzinnych, a w przypadku wystąpienia istotnych problemów zdrowotnych lub chorób przewlekłych wolą się leczyć u lekarza specjalisty.
Niewykorzystanie potencjału POZ w obszarze leczenia chorób przewlekłych i profilaktyki przyczynia się do utrwalenia w Polsce kosztownego modelu medycyny interwencyjnej, zajmującej się leczeniem szpitalnym zaniedbanych przypadków i zaostrzeń chorób przewlekłych, którym można zapobiec, oferując lepszą opiekę przedszpitalną. - Kluczem do zmniejszenia nakładów na hospitalizacje i przywrócenia równowagi budżetowi ochrony zdrowia w Polsce jest sprawny POZ, skutecznie realizujący medycynę prewencyjną, ukierunkowaną na utrzymanie zdrowych w zdrowiu oraz zajmujący się leczeniem pacjentów z chorobami przewlekłymi w sposób systematyczny i niedopuszczający do zaostrzeń wymagających kosztownych hospitalizacji – komentuje Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Jak wynika z przeprowadzonego sondażu, ogólna ocena funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej jako elementu systemu opieki zdrowotnej nie jest dobra – opinie negatywne wystawiło 64 proc. respondentów, a pozytywne 30 proc. W przypadku zachorowania na chorobę przewlekłą 93 proc. respondentów udałoby się do gabinetu lekarza specjalisty, a tylko połowa sądzi, że lekarz POZ potrafiłby ją leczyć skutecznie.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także