Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

1 grudnia Światowy Dzień AIDS. Kto powinien zrobić testy?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 30 listopada 2015 08:54

1 grudnia Światowy Dzień AIDS. Kto powinien zrobić testy? - Obrazek nagłówka
Dlaczego Polacy nie robią testów wykrywających HIV? Zapytaliśmy Annę Marzec-Bogusławską dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Fot. Thinkstock/FPM Fot. Thinkstock/FPM

Dlaczego Polacy nie robią testów wykrywających HIV? Zapytaliśmy Annę Marzec-Bogusławską dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Ilu Polaków dotyczy problem HIV?

Od 1985 r. w Polsce wykryliśmy ok. 19 tys. zakażeń. Jednak szacuje się, że w naszym kraju z wirusem HIV żyje ok. 35 tys. osób. Stąd wynika, że przynajmniej połowa osób zakażonych nie zna swojego statusu serologicznego, czyli nie wie o swoim zakażeniu. Każdego dnia trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Każdego roku wykrywamy ok. 1300 nowych zakażeń. Niepokojącym jest, że liczba zakażeń rośnie w pewnych środowiskach. Na pierwszym miejscu są to mężczyźni mający kontakty seksualne z mężczyznami. A na drugim znajduje się populacja heteroseksualna.

Kogo głównie dotyczy problem HIV?

To często młody mężczyzna, jeszcze nastolatek lub już dorosły, posiadający wykształcenie średnie lub wyższe, częściej mieszkaniec większego miasta niż środowiska wiejskiego, stanu wolnego, zazwyczaj wykonujący wolny zawód, ale nie jest to regułą.
Jednak to nie tylko mężczyźni. Problem dotyczy też kobiet, które zostały nieświadomie zarażone przez swoich partnerów. Narkotyki są przyczyną zaledwie niewiele ponad jednego procenta zakażeń.

Przede wszystkim prblemem są ryzykowne zachowania?

Od 2001r. ryzykowne zachowania seksualne – seks bez zabezpieczeń, seks przygodny, z partnerami, o których niewiele wiemy. Trzeba też mieć na uwadze, że czynnikiem ryzyka są też inne choroby przenoszone drogą płciową – kiła, rzeżączka, choroby, które w coraz większym zakresie występują w Polsce i szczególnie na wschodzie Europy. Zakażeniami powiązanymi są też wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, gruźlica, w krajach głównie Afryki - malaria. Właśnie te choroby dziesiątkują kontynent afrykański, rozprzestrzeniają się w krajach Europy Wschodniej i Środkowej Azji. A dostęp do leczenia ma tam niespełna 19 proc. chorych!

A czy Polacy chętniej wykonują testy wykrywające HIV?

Kiedy w ubiegłym roku IPSOS przeprowadził na nasze zlecenie badania okazało się, że 87 proc. osób jako powód niewykonania testów w kierunku HIV podało właśnie, że to ich nie dotyczy. Ale na pytanie, a kogo w takim razie problem dotyczy, 53 proc. odpowiedziało, że… każdego. Z kolei na pytanie, kto powinien taki test wykonać, 50 proc. dało odpowiedź, że każdy. Jak widać, trochę w tym sprzeczności, ale w sumie nie jest to optymistyczne. Wynika stąd jasno – zdecydowana większość myśli: zakazić się może każdy, ale nie ja. Pamiętajmy, że wykonanie testów jest bardzo ważne, ale najważniejsza jest profilaktyka, czyli takie zachowania, dzięki którym unikniemy zakażenia. Testy można wykonać absolutnie anonimowo, bezpłatnie, w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych na terenie kraju i tam też od razu skorzystać, także bezpłatnie, z poradnictwa. Adresy i telefony tych punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS – www.aids.gov.pl. Trzeba tylko pamiętać, że aby test był wiarygodny, należy go wykonać dopiero po trzech miesiącach od ryzykownego zachowania. Co prawda zakażenie można wykryć wcześniej, po dwóch tygodniach od momentu zakażenia, ale wykluczyć można dopiero po trzech miesiącach. To tzw. okienko serologiczne ma związek z namnażaniem się przeciwciał.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także