Pacjenci będą walczyć, aby w ramach prac nad nowelizacjami prawa uwzględniać stanowisko pacjentów.
W liście do ministra zdrowia autorzy zwracają uwagę, że w debacie publicznej dotyczącej projektowanych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce wiele miejsca poświęcono planowanym zmianom w aktach prawnych wpływających na dostępność terapii. Dotychczas jednak brakowało stanowiska pacjentów, dla których skutki zmian będą najistotniejsze.
Poparcie dla inicjatywy wyraziło dotychczas piętnaście organizacji wspierających pacjentów onkologicznych z całego kraju. Ich celem jest prezentacja postulatów na etapie prac w resorcie oraz w Parlamencie. W swoim piśmie zaznaczają, że w przypadku chorych zmagających się z chorobami nowotworowymi wszelkie zmiany wpływające na dostępność terapii mają szczególnie istotny charakter. Po pierwsze, dostępność terapii onkologicznych poza systemem finansowanym ze środków publicznych jest znikoma i osiągalna dla nielicznych. Po drugie, dostępność terapii jest jednym z czynników istotnie wpływających na skuteczność leczenia w systemie opieki onkologicznej. Po trzecie, wielokrotnie w swojej działalności szukając możliwości rozwiązania problemów związanych z dostępnością leczenia, spotykali się z problemami, których występowanie motywowano regulacjami prawnymi. Tymczasem rolą państwa jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych,
w których pacjenci mogą uzyskać najlepsze możliwe leczenie.
Źródło: Materiały prasowe
10 postulatów pacjentów onkologicznych do systemu refundacyjnego
Opublikowano 26 września 2016 09:21
Fot. Thinkstock/Getty Images
Piętnaście organizacji wspierających pacjentów onkologicznych z całego kraju przygotowało 10 postulatów do systemu refundacyjnego. Inicjatywa ma związek z planowanymi zmianami ustawy refundacyjnej oraz innych regulacji, np. ratunkowego dostępu do leków.