Jaki jest dostęp do innowacyjnego leczenia chorób reumatycznych? Ilu pacjentów z niego korzysta? Jak rozszerzyć dostęp do tego leczenia? O tym z prof. Piotrem Głuszko rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl
Iwona Schymalla: Jak w tej chwili wygląda dostęp do innowacyjnego leczenia w obszarze, którym Pan się zajmuje, czyli reumatologii?
prof. Piotr Głuszko: Reumatologia bardzo się rozwija. Mamy mnóstwo pacjentów. Mamy również nowe możliwości terapii, niestety kosztownej. Ogromna rzesza pacjentów czeka na taką kosztowną terapię. Problem polega na tym, kogo kwalifikować do tych drogich, ale jednak efektywnych sposobów? W Polsce z leczenia tzw. biologicznego korzysta ponad 7 tys. osób. Jest to ok. 1 proc. tych, którzy powinni z niego korzystać. Problem w tym, jak rozszerzyć dostęp do tych kuracji, ale także mądrze kwalifikować chorych, których organizm płaci pewną cenę. To nie jest cena wymierna w pieniądzach. Są to niepożądane działania tych kuracji, które mogą się pojawić. To jest kwestia pewnej organizacji całego systemu w tym kierunku.
Rozumiem, że organizacja wymaga poprawek. Obecna nie działa tak, jakbyśmy sobie wymarzyli?
Jest duży progres. Jeśli spojrzę, jak to wyglądało kilka lat temu i dziś, muszę powiedzieć, że nastąpił progres. W zakresie organizacji zrobiliśmy kilka kroków do przodu, ale jeszcze długa droga przed nami.