Szacuje się, że problemy z erekcją dotyczą w Polsce ponad 3 milionów mężczyzn, z czego zaledwie 15% szuka pomocy specjalistycznej. Badana grupa mężczyzn miała następujący rozkład wiekowy: 18-25 lat (5%), 26-35 lat (35%), 36-45 lat (27%), 46-55 lat (16%), 56-65 lat (12%) oraz 65+ (5%). Średnia wieku badanych wyniosła 42 lata.
Zaburzenia erekcji definiujemy jako trwałą niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji w stopniu uniemożliwiającym odbycie stosunku płciowego.
Jak wynika z raportu trudności w osiągnięciu wzwodu dotyczą mężczyzn w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną występowania zaburzeń erekcji w grupie wiekowej nastolatków i młodych mężczyzn są problemy psychologiczne, w dużej mierze związane z kompleksami, brakiem doświadczenia lub obawą przed niechcianą ciążą partnerki.
U mężczyzn w średnim wieku głównymi czynnikami wpływającymi na występowanie zaburzeń erekcji są stres, przepracowanie, a także problemy w relacjach osobistych.
Znaczenie zaczynają jednak mieć także przyczyny organiczne, takie jak: miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Wraz z wiekiem podłoże organiczne w dysfunkcjach seksualnych zaczyna dominować i jest obecne u większości pacjentów w wieku dojrzałym. U około 50% mężczyzn po 40 roku życia zaburzenia erekcji mają podłoże naczyniowe.
Mówiąc o problemie zaburzeń erekcji należy pamiętać, że jedynie 15% mężczyzn decyduje się na szukanie pomocy specjalistycznej, a decyzja o leczeniu zapada dopiero po 5 letnim okresie trwania problemu.
Etiologia zaburzeń erekcji jest głównym czynnikiem, na podstawie którego powinna być podejmowana decyzja dotycząca dalszego leczenia pacjenta. Ze względu na to, iż zaburzenia erekcji bardzo często mają złożoną etiologię w ich leczeniu, niezmiernie istotna jest poprawna diagnoza wystawiona przez wieloprofilowy zespół lekarzy oraz specjalistów w zakresie urologii, seksuologii i psychologii.
Należy także pamiętać o tym, że:
• Problem zaburzeń erekcji może pojawić się na każdym etapie życia seksualnego mężczyzny.
• Mężczyźni z problemami: nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji.
• Wiele z często występujących chorób lub nieprawidłowości na tle urologicznym (m.in. łagodny rozrost gruczołu krokowego, choroba Peyroniego, zapalenie prostaty) może być związanych z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji.
• Nałogowe palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do powstania lub nasilenia się dysfunkcji seksualnej.
• Depresja i zaburzenia erekcji są ze sobą bardzo silnie powiązane i konieczne jest leczenie obu tych problemów jednocześnie.
• Zaburzenia lękowe szczególnie związane z epizodem zaburzeń erekcji, są jednym z najczęstszych katalizatorów rozwoju dysfunkcji seksualnej.
Przedstawione dane wskazują na rosnącą potrzebę edukacji Polskich mężczyzn w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia dysfunkcji seksualnych. Reasumując należy dążyć do tego, by każdy aktywny seksualnie mężczyzna, na dowolnym etapie swojego życia, miał możliwość uzyskania dostępu do profesjonalnej pomocy specjalistycznej.
Raport VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn został przygotowany na podstawie danych uzyskanych w grupie 351 pacjentów w wieku od 18 do 80 lat poddanych kompleksowej diagnostyce w Klinice dla Mężczyzn VEDI CLINIC w latach 2011 – 2015 oraz I kw. 2016. Raport sporządzono w oparciu o wyniki szczegółowych badań laboratoryjnych i obrazowych, konsultacji specjalistycznych, a także kwestionariuszy IIEF51, NEO-FFI2 oraz Skali Depresji Becka3.
Czytaj więcej na temat zaburzeń erekcji.