Jak donosi "Dziennik Łódzki" 90-letni mieszkaniec województwa łódzkiego wykupił ponad 300 opakowań leków w ciągu 5 miesięcy. Były to głównie leki na ośrodkowy układ nerwowy, a także na serce, przewód pokarmowy i metabolizm oraz układ oddechowy. Inny mieszkaniec województwa wykupił 247 opakowań leków: na układ nerwowy i serce, leki hormonalne, leki na choroby dermatologiczne, choroby krwi, wzroku, układu pokarmowego i oddechowego.
Niewykluczone, że oprócz tych leków, pacjenci wykupili także leki OTC i suplementy diety.
Zdaniem prof. Przemysława Kardasa z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi tak duża liczba przyjmowanych leków niesie ze sobą ryzyko wystąpienia szkodliwych dla zdrowia interakcji tych leków. Prof. Kadras wyjaśnia, że im więcej leków, tym trudniej lekarzowi monitorować leczenie.
Warto przypomnieć, że 1/4 Polaków przyjmuje suplementy diety przynajmniej kilka razy w tygodniu, a co 3 kobieta stosuje je codziennie – wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie grupy On Board.
Zatrucie lekami jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji na oddziałach toksykologii. Objawy zatrucia lekami bywają różne: od senności, nudności, wymiotów, po halucynacje czy nadmierną potliwość.
Z kolei przed nadużywaniem suplementów diety przestrzega szef Narodowego Instytutu Leków. – Polacy jedzą suplementy traktując je jak lekarstwa na wszelkie dolegliwości. I jedzą ich coraz więcej – mówi prof. Zbigniew Fijałek. Nie bez znaczenia jest tutaj podatność Polaków na reklamę. – Przekaz reklamowy opisujący działanie suplementu jest dla odbiorcy niezwykle pozytywny. W reklamie pacjent słyszy, że po spożyciu suplementu będzie czuł się młody i pełen energii, a jego włosy, skóra i paznokcie będą piękne. Do tego suplementy dostępne są bez recepty.
Źródło: Dziennik Łódzki/Medexpress