Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

40 proc. Polaków powyżej 65-ego roku życia nie ma zębów

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 6 lipca 2015 10:47

40 proc. Polaków powyżej 65-ego roku życia nie ma zębów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
„Bezzębna starość w Polsce! Czy NFZ niszczy zęby Polaków?” - pod tym hasłem odbyła się konferencja w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

[caption id="attachment_60609" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

„Bezzębna starość w Polsce! Czy NFZ niszczy zęby Polaków?” - pod tym hasłem odbyła się konferencja w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

40 proc. Polaków powyżej 65-ego roku życia nie ma zębów, co czwarta osoba nie była u dentysty od 5 lat, a umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w Polsce jest 2 razy większa niż w Unii Europejskiej –takie dane podczas konferencji w Naczelnej Izbie Lekarskiej przedstawili dentyści. Zdaniem dentystów problemem w Polsce jest brak opieki senioralnej.

- Bezzębność polskich seniorów będzie się pogłębiać, jeśli nie powstanie rządowy program stomatologicznej opieki senioralnej i nie zwiększą się wydatki na opiekę stomatologiczną osób starszych. W najbliższych latach nasze społeczeństwo będzie starzeć się szybciej, tym samym problemy dentystyczne seniorów będą się zwiększać. To ma z kolei ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia tych osób – podkreśla wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL Agnieszka Ruchała-Tyszler.

Dentyści przypominali, że część chorób jest skutkiem nieleczonych zębów. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych to nowotwory jamy ustnej. Ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej wzrasta po 50 roku życia. W przypadku nowotworów złośliwych jamy ustnej zachorowalność w Polsce jest prawie półtora raza większa niż w Unii Europejskiej. Zdaniem NIL winny takiej sytuacji jest NFZ.

- Nie można utrzymywać stanu, w którym rośnie zagrożenie dla pacjentów. NFZ sprawia, że na protezę oczekuje się nawet dłużej niż rok, seniorzy zmuszeni są do stosowania protez, które niszczą zdrowe zęby, a zupełnie lekceważone są osoby starsze przykute do łóżka, które nie mogą dojechać do gabinetu dentysty. Brak jest także skutecznej edukacji seniorów z zakresu higieny jamy ustnej i poważnych chorób, które są efektem nieleczonych zębów – tłumaczy Agnieszka Ruchała-Tyszler.

Dlatego dentyści uważają, że na opiekę stomatologiczną z rządowego programu senioralnej muszą być przeznaczane większe pieniądze.

Źródło: NIL

Tematy

starość / seniorzy / zęby

Podobne artykuły

Tomasz Targowski VF
18 października 2024
zz
Medyczna Racja Stanu

MRS o wyzwaniach senioralnej opieki zdrowotnej

3 października 2024
two-old-farts
10 września 2024
iStock-837175066
Sprzedaż bezpośrednia

UOKiK: Nieuczciwe praktyki na pokazach handlowych

27 sierpnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także