Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

ABC bezpiecznych ferii

MedExpress Team

MedExpress Team

ABC bezpiecznych ferii - Obrazek nagłówka
Lekarze rodzinni apelują o ostrożność oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii.

ppoz

 

Lekarze rodzinni apelują o ostrożność oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii. 

18 stycznia uczniowie nie tylko z wielkopolskich szkół jako pierwsi, rozpoczynają ferie zimowe. Wraz z feriami ma powrócić zima. Już w najbliższy weekend synoptycy zapowiadają ujemne temperatury sięgające nawet do minus 10 stopni Celsjusza. Nie wiadomo, czy zima towarzyszyć będzie młodzieży do końca wypoczynku (29 stycznia), dlatego warto się przygotować zarówno na siarczyste mrozy, jak i nieprzyjemną pluchę! W jednym i drugim przypadku o przeziębienie i grypę nietrudno! – Wszystkim dzieciom i młodzieży życzymy samych wspaniałych chwil, niezapomnianych przygód i szczęśliwego powrotu do szkoły – mówią lekarze PPOZ, którzy przygotowali dla najmłodszych specjalny poradnik na ferie.

Lekarze rodzinni apelują o ostrożność oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii. Zarówno w domach, na zimowiskach, podwórkach, jak i lodowiskach.

- Zachęcamy do ruchu i korzystania ze świeżego powietrza! Ale do zabawy na śniegu, czy lodzie należy wybierać tylko bezpieczne miejsca. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać. Do jazdy na łyżwach służą wyłącznie specjalnie przgotowane lodowiska! – przypomina Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wiele młodych osób wyjedzie na stoki. Z atrakcji jazdy na nartach również trzeba korzystać z głową, na której zawsze powinien być… kask. Na oczach przeciwsłoneczne okulary lub gogle. Jazda bez okularów grozi ślepotą śnieżną, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zwyrodnień w oku i zaćmy. Okulary czy gogle kupujemy tylko z filtrem UV. Nie wolno zapominać o stosowaniu na twarz kremów ochronnych z wysokim filtrem.

Wychodząc na powietrze nie powinniśmy zapomnieć o ubiorze dostosowanym do panującej temperatury. Chodzi o to, aby organizmu zbytnio nie wychłodzić i nie przegrzać. Na głowie zawsze powinna być czapka, a na szyi szal. Bardzo ważne są rękawice, wełniane skarpety oraz ciepłe, nieprzemakalne buty. Ważne jest też to, co pod kurtką.

- Podczas mrozów obowiązuje moda na tzw. cebulkę. Między warstwami odzieży wytwarzają się warstwy powietrza, które są najlepszym izolatorem. Pierwszym sygnałem, że marzniemy są dreszcze, czyli szybkie skurcze mięśni, powodujące wytwarzanie ciepła. Organizm broni się przed zimnem zmniejszając powierzchnię ciała poprzez tzw. „gęsią skórkę”. To sygnał, że natychmiast trzeba się ogrzać – mówią lekarze.

Gdy „nie czujemy” palców u nóg czy rąk nie jest wskazane wkładanie ich do bardzo gorącej wody, czy pod grzejnik. Szok termiczny dla naczyń krwionośnych może być bardzo szkodliwy i niebezpieczny! Ciało należy rozgrzewać delikatnym masażem, stosując kremy natłuszczające. Chodzi o to, żeby skóra oddychała i nie pękała.

Aby nasz organizm był bardziej odporny na mróz, warto pamiętać o optymalnej diecie dostarczającej odpowiednią ilość energii i zwiększającej odporność. Powinna być bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz płyny. Doskonała na chłód jest gorąca herbatka, najlepiej owocowa!

Lekarze ostrzegają jednocześnie przed przegrzaniem organizmu. Niewskazany jest zbyt „gruby” ubiór. Apelują także o zachowanie higieny – szczególnie w okresie, kiedy odnotowuje się zwiększoną liczbę infekcji. Kaszląc i kichając, należy zawsze używać chusteczek higienicznych do zasłonięcia ust i nosa. Po jednorazowym użyciu nie wolno chować chusteczek z powrotem do kieszeni, a po „wydmuchaniu” nosa, należy dokładnie umyć ręce.

O czym młodzież w ferie powinna pamiętać? Oto kilka rad:
- Dużo czasu spędzaj na świeżym powietrzu – pamiętaj sport to zdrowie!
- Uprawiaj sporty zimowe w miejscach do tego przeznaczonych – unikaj zamarzniętych stawów i jezior
- Ubieraj się stosownie do pogody, unikaj wyziębienia i przegrzania
- Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i diecie bogatej w witaminy
- Nie korzystaj ze wspólnych naczyń, nie pij z tej samej butelki co inni, nie dawaj „gryza”
- Myj owoce i warzywa przed spożyciem - a przed jedzeniem myj ręce
- Unikaj dużych skupisk ludzi - unikaj kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi
- Przestrzegaj zasad higieny osobistej - gdy kaszlesz i kichasz używaj chusteczek higienicznych do zasłonięcia ust i nosa, a chusteczki wyrzucaj po jednorazowym użyciu
- Nie zawieraj przygodnych znajomości (także przez Internet)
- Nie przyjmuj prezentów od obcych – mogą to być narkotyki!
- Unikaj dopalaczy – to śmiertelnie groźna trucizna!
- Zapamiętaj najważniejsze numery alarmowe: Policja – 997, Straż Pożarna – 998, Pogotowie Ratunkowe – 999, lub 112!

Źródło: PPOZ

Podobne artykuły

Agata Szulc
Podsumowanie roku w psychiatrii

Prof. Agata Szulc: Nie ma już powrotu z drogi, na którą weszliśmy

27 grudnia 2024
Marek Tomkow

Rok 2024 okiem farmaceutów

27 grudnia 2024
mozg-sen-regeneracja
27 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

materace-snoovio231
22 października 2024
Doctor Examining Child's Eyes In Doctor's Office
Światowy Dzień Wzroku

Zadbajmy o zdrowie oczu dzieci

10 października 2024
20241008080448_pexels-photo-7821684.jpeg
Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić polisę na życie?

8 października 2024
Zrzut ekranu 2024-09-25 o 09.55.19

Edukacji zdrowotnej nie ma

25 września 2024