Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Analiza pojedynczych komórek ma pomóc w zrozumieniu guza mózgu u dzieci

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 lipca 2019 16:25

Analiza pojedynczych komórek ma pomóc w zrozumieniu guza mózgu u dzieci  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Massachusetts General Hospital i St. Jude Children's Research Hospital ujawnili komórki, które pochodzą dla danych podtypów rdzeniaka, czyli złośliwego guza mózgu u dzieci. Dzięki temu będzie można sklasyfikować guza, co będzie niezwykle istotne dla opieki klinicznej.

Wykorzystanie jednokomórkowej technologii RNAseq jest jak do tej pory najbardziej wnikliwą analizą rdzeniaka. Dzięki tej technologii można poddać badaniu zarówno znane, jak i nowe transkrypty.

Wyniki badania wskazują na związek pomiędzy czterema znanymi podtypami rdzeniaka oraz sugerują wcześniej nieznaną komórkę pochodzącą z podgrupy, grupy 4, która nie została jeszcze dostatecznie zbadana.

Badane zagadnienia zostało już wcześniej podjęte przez naukowców z laboratorium Northcott, którzy zaklasyfikowali rdzeniaka do czterech różnych podtypów: WNT i SHH - kierowane przez ich imienne mutacje genetyczne oraz grup 3 i 4.

Aż 60% wszystkich rdzeniaków stanowi grupa 3 i 4. Brakuje szczegółowych modeli, które naśladowałyby grupę 4.

Przebieg analizy

Naukowcy, przy użyciu próbek pobranych od pacjentów z nowotworami z każdych 4 grup, wykonali sekwencjonowanie pojedynczych komórek RNA.

Ten rodzaj techniki pozwolił na ocenienie każdej komórki, dając szczegółowy obraz powstawania konkretnych podtypów oraz na ocenie korelacji między nimi.
Technologia RNAseq wykracza poza tradycyjne sekwencjonowanie genetyczne i bada w jaki sposób kontrolowane są geny, podkreślając kluczowe mechanizmy komórek.

Wyniki badania

Po raz pierwszy wskazano, że guzy grupy 4 mogą powstawać z komórek móżdżku zwanych glutaminergicznymi jądrami móżdżku. Co może okazać się kluczowe w przyszłych, szczegółowych modelach laboratoryjnych. Co ciekawe badanie nie potwierdziło komórki rdzeniaka grupy 3, co może być spowodowane tym, że grupa 3 może powstawać z tkanek poza mózgiem, które nie były poddawane badaniu.

W czasie badania grupy pośredniej naukowcy wskazali, że skład guzów to mieszanina dojrzałych oraz niedojrzałych komórek nowotworowych. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że guzy SHH powstają najprawdopodobniej z progenitorów neuronów ziarnistych móżdżku.

Za sprawą badania łatwiej dostrzec różnice, które wynikają chociażby z wieku pacjentów.
Zdaniem badaczy u niemowląt guzy SHH są znacząco zróżnicowane. Oznacza to, że komórki dojrzały do ostatecznego typu komórek. Z kolei, u dorosłych guzy SHH są mniej zróżnicowane. Różnica może być powiązana ze znaczącą liczbą mutacji genetycznych obecnych w nowotworach dorosłych.

Obserwacja wskazała również, że guzy WNT można podzielić na 4 odmienne populacje komórek nowotworowych, oczywiście w oparciu o profile ekspresji genów.

Źródło: news-medical.net

Podobne artykuły

IMG_3110
4 lipca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
4 lipca 2024
stetoskop
4 lipca 2024
2024_04_24 - WCCI - 083-male
4 lipca 2024
plansza-ocena__Pintal-Slimak-yt
4 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także