Po tym jak w kwietniu br. Royal London Hospital of Integrated Medicine (największa w Europie placówka, w której wykorzystuje się – obok klasycznej – medycynę alternatywną) zaprzestała stosowania homeopatii, ostatnim miejscem w Anglii, do którego lekarze mogli kierować pacjentów na "leczenie" homeopatyczne finansowane ze środków publicznych, pozostawało Portland Centre for Integrative Medicine w Clifton (dzielnica Bristolu). Jednak i ta placówka nie będzie już parać leczeniem podobnego podobnym.
Bristolski zespół ds. kontraktowania świadczeń medycznych (clinical commissioning group - CCG) zdecydował 7 sierpnia br., że zaproponowana w 1796 r. przez Samuela Hahnemanna metoda będzie dostępna tylko w wyjątkowych przypadkach, każdorazowo wymagających zgody komisji CCG. Oznacza to, że jedynym miejscem na Wyspach oferującym refundowane leczenie homeopatyczne na dotychczasowych zasadach pozostanie – póki co – Centre of Integrative Care w szkockim Glasgow.
Autorzy raportu opracowanego w 2010 r. na zlecenie Izby Gmin z 2010 r. napisali, że skuteczność homeopatii jest równa skuteczności placebo. W 2017 r. NHS England zalecił, aby lekarze pierwszego kontaktu zaniechali przepisywania środków homeopatycznych. Instytut NICE nie zaleca stosowania homeopatii w żadnych sytuacjach klinicznych.
Brytyjskie Stowarzyszenie Homeopatyczne (British Homeopathic - BHA) stoi na stanowisku, że metoda ta ma dla pacjentów „ogromną wartość”, a decyzje o zaprzestaniu jej refundacji świadczą o krótkowzroczności szefów NHS.
W ośrodku w Bristolu z refundowanej terapii homeopatycznej korzystało rocznie ok. 41 pacjentów. W roku finansowym 2017–2018 NHS wydał na to ponad 109 tys. funtów. Za taką kwotę sfinansować można 22 operacji wymiany stawu biodrowego lub 170 zabiegów wszczepienia soczewki u chorych a zaćmę.
Źródło: NHS / BBC News