Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Antykoncepcja awaryjna: Nowe dane Centrum e-Zdrowia

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 24 września 2024 09:17

Antykoncepcja awaryjna: Nowe dane Centrum e-Zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Najnowsze dane z Centrum e-Zdrowia za okres maj-sierpień dostarczają informacji dotyczących stosowania antykoncepcji awaryjnej. Najwięcej recept na antykoncepcję awaryjną wystawiono dla kobiet w wieku 31-40 lat, które zrealizowały aż 3402 recepty. Młodsze pacjentki, w wieku 19-24 lat, sięgały po antykoncepcję 2241 razy, a kobiety w grupie 25-30 lat zrealizowały 1762 recept. Najmniejsze zapotrzebowanie odnotowano wśród kobiet 50+ (406 recept) oraz wśród nastolatek (729 recept).

Zgodnie z informacjami Centrum e-Zdrowia, do programu pilotażowego umożliwiającego farmaceutom wystawianie recept na antykoncepcję awaryjną dołączyło 1312 aptek, co stanowi około 10% całego rynku. W aptekach, które nie uczestniczą w pilotażu, farmaceuci także mają prawo wystawiać recepty farmaceutyczne, co zwiększa dostępność antykoncepcji w całym kraju.

Wzrost liczby recept wystawianych przez farmaceutów

Dane zebrane za okres maj-sierpień pokazują wyraźny wzrost liczby recept wystawianych przez farmaceutów. Od chwili wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2024 roku, dotyczącego programu pilotażowego w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, wydano już ponad 11 tysięcy recept. W maju, kiedy rozporządzenie dopiero zaczęło obowiązywać, farmaceuci wystawili 1279 recept. W czerwcu liczba ta wzrosła do 2812, a w lipcu osiągnęła aż 3876. Sierpień przyniósł kolejnych 3277 recept.

Wzrost liczby recept można częściowo tłumaczyć okresem wakacyjnym, kiedy zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną jest szczególnie wysokie. Wyraźne zwiększenie popytu na te środki odnotowuje się również w poniedziałki, co sugeruje większą aktywność w weekendy.

„Analizując dane z pilotażu, widzimy, że zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną znacząco wzrasta po weekendach. Potrzeba społeczna na tę usługę jest wyraźnie widoczna. Wprowadzenie refundowanej usługi do aptek jest kluczowe, aby pacjentki mogły szybko i łatwo skorzystać z potrzebnej pomocy” — zauważa Mikołaj Konstanty, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Zwiększenie dostępności antykoncepcji awaryjnej

Program pilotażowy ma na celu ujednolicenie procesu konsultacji farmaceutycznych dotyczących antykoncepcji awaryjnej. Wypracowanie jednolitych wytycznych ma zagwarantować spójność i wysoką jakość opieki farmaceutycznej w całym kraju.

„Pacjentki są bardzo różne i mają zróżnicowane potrzeby. Często przychodzą do apteki z wątpliwościami, szukając fachowej porady i wsparcia. Naszą rolą jest zapewnienie im rzetelnych informacji oraz komfortu w trakcie całego procesu konsultacji” – podsumowuje mgr farm. Olga Sierpniowska, ekspertka kampanii Poranek PO, członkini Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Farmaceuci zdobyli nowe kompetencje, które pozwalają im nie tylko wystawiać recepty, ale również zapewniać profesjonalne doradztwo w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Dzięki temu wzrasta dostępność antykoncepcji awaryjnej, a jakość opieki farmaceutycznej poprawia się, dostosowując do rosnących potrzeb pacjentek w całym kraju.

Źródło: Mat. prasowy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także