Zmniejszenie zagrożenia związanego z nowotworami złośliwymi można osiągnąć przez ograniczenie narażenia na szkodliwe czynniki środowiskowe i poprawę stylu życia, zwiększenie skuteczności programów badań przesiewowych i wczesnego wykrywania nowotworów oraz prowadzenie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego zgodnie z wytycznymi i z wykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości.
- Najważniejszym zadaniem jest podniesienie poziomu świadomości dotyczących zagadnień związanych z nowotworami wśród społeczeństwa oraz edukacja osób dotkniętych chorobą, co może mieć istotny wpływ na poprawę sytuacji – mówi Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski.
- Wychodząc naprzeciw zauważalnym potrzebom społeczeństwa, powołany został przez organizatorów (Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Fundację Tam i z Powrotem) zespół do realizacji pierwszego, ogólnopolskiego PROGRAMU EDUKACJI ONKOLOGICZNEJ, który ma na celu upowszechnianie i propagowanie wiedzy o nowotworach, edukację chorych na nowotwory oraz ich rodzin i bliskich, a także wsparcie fachową wiedzą pracowników medycznych oraz wolontariuszy przez opracowanie i prowadzenie wspólnej polityki informacyjnej z zakresu chorób nowotworowych oraz wspólnych metod wspierania chorych na nowotwory i ich rodzin. – podkreśla Ewa Podymniak - koordynator PEO.
Od blisko 6 lat prowadzona jest w tym zakresie m.in. akcja wydawnicza, w ramach której wydawane są bezpłatne publikacje omawiające najważniejsze zagadnienia związane z procesem leczenia, które dla zapewnienia podstawowej komunikacji na linii pacjent – lekarz są niezbędne. Dobrze poinformowany pacjent to partner do rozmowy z lekarzem, a prosty dostęp do rzetelnej i aktualnej wiedzy to priorytet w tej relacji.
Wszystkie publikacje – 30 tytułów – wydane dzięki wsparciu sponsorów a także osób prywatnych - w ramach Programu Edukacji Onkologicznej dostępne są dla każdego. Blisko 2 miliony poradników zostało już bezpłatnie dostarczone do największych ośrodków onkologicznych, szpitali, poradni, ale także fundacji i stowarzyszeń. Uzupełnieniem wersji papierowej jest bezpłatny dostęp do poradników w formacie pdf na stronie www.programedukacjionkologicznej.pl
Już teraz dostępna jest nowoczesna, mobilna, także bezpłatna Aplikacja ONKOTEKA.
- To kompendium wiedzy na temat choroby nowotworowej, w łatwy i przystępny sposób prezentuje informacje dla osób z chorobą nowotworową, ich rodzin i bliskich.
Innowacyjne rozwiązanie 3clicks, czyli dotarcie do poszukiwanej treści za pomocą trzech kliknięć, szybkie i łatwe ustawienia, pełna wersja wszystkich poradników, dostęp off-line po pobraniu aplikacji! Już w wkrótce rozszerzona wersja o wywiady, zdjęcia, a także materiały audio video – wymienia zalety aplikacji Katarzyna Kowalska – koordynator PEO.
źródło: ONKOTEKA