Profil przy antykoncepcji hormonalnej
Na profil przy antykoncepcji hormonalnej składają się następujące badania laboratoryjne:
- morfologia krwi obwodowej z rozmazem,
- koagulogram,
- pomiar glukozy,
- lipidogram,
- próby wątrobowe,
- profil hormonalny.
Badania te wskazane są nie tylko przed rozpoczęciem stosowania tabletek hormonalnych, ale i w trakcie hormonoterapii. O tym, jak często je przeprowadzać, porozmawiaj ze swoim ginekologiem.
Morfologia krwi obwodowej z rozmazem
Morfologia to najbardziej podstawowe badanie krwi, które jednocześnie dostarcza szeregu informacji o stanie zdrowia i pomaga wykryć schorzenia, które mogą być przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Rozmaz krwi to badanie polegające na ocenie mikroskopowej i ilościowej leukocytów, czyli poszczególnych rodzajów krwinek białych. Zbyt wysoka/niska ich ilość może wskazywać na choroby (np. chłoniak, białaczka), w których przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej jest niewskazane.
Koagulogram
Koagulogram to badanie krzepliwości krwi. Wyniki wskazujące na nadkrzepliwość są przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zaburzenia krzepliwości krwi, duże żylaki podudzi, stany po zapaleniach żył wykluczają wybór tej formy antykoncepcji. Nasila ona bowiem proces krzepnięcia krwi, co wiąże się z ryzykiem choroby zakrzepowo-zatorowej.
Pomiar glukozy
Badanie poziomu glukozy we krwi to podstawa w diagnostyce cukrzycy. Choroba ta wymieniana jest wśród przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dotyczy to cukrzycy o chwiejnym i niewyrównanym przebiegu oraz krótko po rozpoznaniu choroby do czasu ustabilizowania glikemii i ustalenia sposobu leczenia.
Lipidogram
Kolejne badania laboratoryjne wykonywane przed wdrożeniem antykoncepcji to lipidogram. Na tzw. profil lipidowy składają się: ocena poziomu trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Wysoki poziom tłuszczów i cholesterolu jest niebezpieczny przy antykoncepcji, gdyż obniża poziom HDL, a prowadzi do wzrostu trójglicerydów. To zaś wiąże się z ryzykiem chorób układu krążenia.
Próby wątrobowe
Tzw. próby wątrobowe to inaczej ocena poziomu enzymów wątrobowych, która pozwala na kontrolę pracy wątroby. Ta zaś jest istotna podczas przyjmowania leków, w tym hormonalnych, które mogą uszkodzić wątrobę. Przewlekła/źle dopasowana antykoncepcja wiąże się z ryzykiem takich schorzeń jak kamica żółciowa, zapalenie wątroby czy gruczolaki wątroby.
Profil hormonalny
Badaniem kluczowym przed wdrożeniem antykoncepcji hormonalnej jest profil hormonalny. Należy dokonać oceny poziomu: folikulotropiny (FSH), estrogenów, lutropiny (LH), prolaktyny, androgenów i progesteronu. Antykoncepcja hormonalna oddziałuje na poziom naturalnych hormonów płciowych, dlatego zanim zostanie rozpoczęta, lekarz powinien sprawdzić, czy wytwarzane są one prawidłowo.