Rodzicie popierają szczepienia - wynika z najnowszego badania „Opinie rodziców na temat szczepienia dzieci” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z agencją FleishmanHillard.
Aż 92% rodziców dzieci w wieku 0-6 lat popiera szczepienia. Zalediwe 1% uważa, że nie ma konieczności wykonywania szczepień ochronnych, a 6% twierdzi, że jest przeciwko, ale uważa, że należy szczepić.
Większość, bo aż 78%, szczepi dzieci, ze względu na ochronę przed niebezpiecznymi chorobami, a 48% kieruje się opinią lekarza, że szczepienia są ważne. Tylko 16% respondentów boi się konsekwencji prawnych związanych z nieszczepieniem.
Na pytanie na co warto szczepić dziecko, badani najczęściej (76%) wskazywali szczepienia obowiązkowe. W następnej kolejności – szczepienia dodatkowe przeciwko: pneumokokom (56%), rotawirusom (54%) i ospie (51%).
Pytanie: Na co Twoim zdaniem warto zaszczepić dziecko? N=500; odpowiedzi TOP 3
- Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców mających małe dzieci popiera szczepienia. Nieliczni, którzy są przeciwnikami, na ogół i tak ostatecznie decydują się zaszczepić swoje dziecko. Niekoniecznie wynika to z wysokiej świadomości rodziców. Rodzice, którzy nie chcą zaszczepić swojego dziecka muszą być bardzo zdecydowani, bowiem presja społeczna ze strony personelu medycznego i najbliższych zapewne jest duża. Z drugiej strony dużą grupę stanowią rodzice, którzy uważają, że przepisy prawa nie powinny regulować kwestii szczepienia dzieci. Rodzice chcieliby tu mieć wolność wyboru i móc decydować o swoich dzieciach. – mówi Aleksandra Brzozowska z ARC Rynek i Opinia.
Badanie przeprowadzone w kwietniu br. pokazuje, że aż trzy czwarte rodziców czerpie informacje na temat szczepionek od lekarza, 36% - od pielęgniarki, 33% - od znajomych i rodziny, a co czwarty szuka jej w Internecie.
* Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w dniach 15-20 kwietnia na próbie N=500 rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Badanie przeprowadzono techniką CAWI (ankiety on-line przeprowadzone na własnym panelu badawczym).
Źródło: materiały prasowe