Ilu Polaków pracuje mimo przeziębienia? Jak można zarazić się wirusem grypy?
Prawie 70 proc. Polaków idzie do pracy pomimo przeziębienia lub grypy. Niezależnie od tego, że 76,2 proc. jest z tego powodu sfrustrowanych, a 71 proc. badanych wie, że choroba zmniejsza efektywność ich pracy, w dalszym ciągu podejmujemy decyzję, aby dotrzeć do biura.
Jak wynika z badania Vicks Global Survey, 63,9 proc. badanych twierdzi, że zaraziło się od kolegi z pracy. Wirusem przeziębienia lub grypy możemy zarazić się nie tylko drogą kropelkową poprzez kichanie czy zakatarzony nos, ale również przez podanie dłoni, dotknięcie klamki drzwi czy korzystanie z tej samej klawiatury.
Poza okropnym samopoczuciem, które towarzyszy nam przez cały dzień pracy, 51,2 proc. badanych wyraża obawę, że choroba wpłynie na ich zdolność do pracy. Co zatem powinniśmy zrobić, aby grypa nie położyła nas do łóżka?
Należy przestrzegać kilku zasad:
- Należy zachować odległość około sześć kroków od przeziębionej osoby. Wirus przenosi się drogą kropelkową i utrzymywanie tej odległości może zapobiec zarażeniu się.
- Nie wystarczy ufać ciepłej wodzie w walce z zarazkami. Mycie rąk wyłącznie ciepłą wodą nie usuwa z nich wirusów. Żeby pozbyć się zarazków, musisz użyć mydła.
- Istotne jest regularnie nawilżanie dłoni, ponieważ mikrouszkodzenia skóry mogą umożliwić wirusom wywołującym grypę i przeziębienie wniknięcie do organizmu .
- Szczególną ostrożność musimy zachować również w domu, aby wirusy przeziębienia lub grypy nie dotknęły naszych najbliższych.
Zaledwie 19,3 proc. z badanych ma świadomość, że nie powinno zbliżać się do członków rodziny podczas choroby. Pamiętajmy, że od obowiązków domowych czy rodzicielskich, często nie przysługuje zwolnienie chorobowe, zatem aby nie narażać siebie i bliskich na przykre konsekwencje, musimy skorzystać z zaufanych metod i zachować środki ostrożności.
Źródło: Materiały prasowe
Czytaj także: Antykoncepcja awaryjna: Polacy podzieleni