Jeszcze w październiku udało się ogłosić bardzo ważną wiadomość dla pacjentek chorych na raka piersi. Chodzi o włączenie do listopadowej listy refundacyjnej nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu potrójnie ujemnego podtypu nowotworu. Co to oznacza dla pacjentek?
To oznacza, że pacjentki będą miały lepszy komfort leczenia i opieki medycznej, a także świadomość, że ekspert, który zajmuje się leczeniem kobiety, będzie jej potrafił pomóc tak, by wyzdrowiała. To skok milowy w standardy europejskie, do których zmierzamy w każdej dziedzinie medycyny. Ministerstwo Zdrowia stara się refundować te leki, które są przebadane i skuteczne. To, że się to dzieje jest wielkim sukcesem, zarówno Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim pacjentek.
Lekarze będą już mieli większą możliwość wyboru leczenia. Ważna jest też jednak profilaktyka, a z nią bywa różnie, bo różne jest też podejście kobiet do tych kwestii…
W profilaktyce bardzo istotna jest edukacja, która stanowi filar zdrowego stylu życia. Przekonujemy kobiety, aby się badały. Przypominamy, że to nic nie boli i nic nie kosztuje, a wręcz przeciwnie: że to dobra inwestycja w nasze zdrowie. Moim marzeniem jest to, by udało się zadbać o zdrowie od przedszkola do wieku senioralnego. Zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych nie ma początku ani końca. W każdym etapie życia powinniśmy mieć zdrowe nawyki, do których zachęcamy, i przesłanie, że nie żyjemy dla siebie, lecz dla innych.
Warto wspomnieć również o innej chorobie, raku szyjki macicy. Bardzo ważna jest profilaktyka w wieku nastoletnim. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że od nowego roku szczepionka przeciwko wirusowi HPV będzie już w całości refundowana. To również zbliża nas do europejskich standardów?
Pamiętam jak 20 lat temu te szczepionki były dopuszczane do użycia. Bardzo mocno byłam zaangażowana we współpracę z samorządami, jak i w edukację rodziców. Pokonujemy postawione kiedyś bariery. Ponad 30 lat temu nowotwór zdiagnozowano u mojej mamy. Ludzie traktowali to niczym dżumę XXI wieku. Z osobami chorymi nie zadawano się, bo nie było wiedzy i świadomości. Teraz o tych tematach możemy mówić otwarcie. Możemy mówić o emocjach a nade wszystko możemy wspierać osoby, które choroba dotyka.
Ważne, by profilaktyka i promocja zdrowia były prowadzone w sposób ciągły.
Bardzo ważne są nawyki. Musimy pamiętać o tym, by spożywać właściwe produkty, bo to co jemy ma duży wpływ na stan naszego organizmu. Musimy pamiętać, żeby nie nadużywać używek. Połowa zdrowotności naszego organizmu zależy od nas samych. Nasze nastawienie i styl życia mogą wyeliminować rozwijające się choroby XXI wieku.