Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

CeZ: Aplikacja moje IKP to wsparcie dla opiekunów i osób niepełnosprawnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 grudnia 2024 09:57

CeZ: Aplikacja moje IKP to wsparcie dla opiekunów i osób niepełnosprawnych - Obrazek nagłówka
fot. pacjent.gov.pl
Narzędzia e-zdrowia, opracowywane i wdrażane przez Centrum e-Zdrowia, takie jak Internetowe Konto Pacjenta i mobilna aplikacja mojeIKP pomagają opiekunom i osobom potrzebującym pomocy z racji wieku lub niepełnosprawności – przypomina Centrum e-Zdrowia. Jak przekonuje, opieka nad osobami chorymi przy wykorzystaniu aplikacji mojeIKP staje się łatwiejsza, bardziej dostępna i wygodna zarówno dla opiekunów, jak i samych pacjentów.

Dzięki aplikacji, którą można pobrać na telefon, rodzice, opiekunowie oraz seniorzy mogą skutecznie zarządzać zdrowiem swoim oraz bliskich. Jednym z najbardziej docenianych przez użytkowników atutów aplikacji mojeIKP jest możliwość dostępu do konta pacjenta dziecka lub osoby dorosłej, nad którą się opiekujemy.
„Na przykład, jeśli zgłosiłeś swoje dziecko do ubezpieczenia w ZUS, masz dostęp do jego Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i możesz na bieżąco monitorować stan jego zdrowia. To pozwala na odbieranie e-recept i e-skierowań, co jest niezwykle praktyczne, szczególnie w nagłych przypadkach”, pisze CeZ w komunikacie wydanym przy okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
Za pomocą mojeIKP opiekunowie mogą też sprawdzić ulotki i dawkowanie leków, zeskanować kod leku z opakowania, by mieć dostęp do ulotki czy ustawić przypomnienia o konieczności zażycia medykamentów. Narzędzie ułatwia więc kontrolę nad regularnym przyjmowaniem leków.

Kolejną, ciekawą z punktu widzenia opiekunów, opcją w aplikacji moje IKP jest „Pierwsza pomoc”, która krok po kroku prowadzi użytkownika przez procedury ratownicze. Można się dzięki temu dowiedzieć, jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, udrożnić drogi oddechowe czy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

„Dla opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych ta funkcjonalność może okazać się bezcenna w razie nagłego wypadku. Dodatkowo aplikacja umożliwia szybkie połączenie się z pogotowiem ratunkowym (999) lub numerem alarmowym (112), co skraca czas reakcji i pozwala natychmiast uzyskać pomoc”, przypomina CeZ.

Aplikacja pozwala również na wygodne udostępnianie dokumentacji medycznej. Dzięki tej funkcji można dzielić się ważnymi informacjami zdrowotnymi z lekarzami specjalistami lub innymi członkami rodziny. Jest to kluczowe przy wspólnej opiece nad osobą starszą lub przewlekle chorą.

Moje IKP zachowuje w trybie offline pobrane wcześniej dokumenty, dzięki czemu nawet bez dostępu do internetu można mieć pod ręką wszystkie potrzebne informacje.

Oprac. na podst. CeZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także