Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Choroby reumatyczne to poważny problem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 października 2017 09:06

Choroby reumatyczne to poważny problem - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Rok 2017 jest rokiem istotnych zmian w zakresie systemu opieki zdrowotnej. Dotyczy to szczególnie uruchomionej właśnie sieci szpitali oraz zasad kontraktowania świadczeń - również w reumatologii.

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie 12 października organizuje coroczne obchody Światowego Dnia Reumatyzmu. Dwa następne dni 13 i 14 października przeznaczone są na 36 Konferencję Ordynatorów i kierowników Poradni Reumatologicznych.

Światowy Dzień Reumatyzmu to w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii 
i Rehabilitacji tradycja i ważne święto. Najlepsi specjaliści reumatologii i rehabilitacji dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i efektami najnowszych badań oraz  osiągnięć naukowych z chorymi oraz ich rodzinami. Panele odbędą się między 10:00 a 14:00. 

Pierwszy na pytanie „Czy sport jest zdrowy?” – odpowie prof. Janusz Płomiński. Znajda się tu odpowiedzi na wiele pytań stawianych nie tylko przez naszych pacjentów.

Drugi „Czy chorzy powinni się ruszać, czy mają pozostawać w bezruchu?” poświęcony aktywności fizycznej w chorobach reumatycznych poprowadzi prof. Krystyna Księżopolska – Orłowska - krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeuta dr Teresa Sadura-Sieklucka. Co ułatwia wyjście ze zdrowotnego impasu – ruch czy bezruch? Jak uchronić nasz organizm przed urazami?

Panel trzeci to „Strategie terapeutyczne w chorobach reumatycznych” - poprowadzi go zastępca dyrektora NIGRiR, prof. Brygida Kwiatkowska. Dyskutantami będą m.in. prof. Piotr Głuszko, prof. Marzena Olesińska, prof. Anna Filipowicz-Sosnowska.

Panel czwarty poświęcony  „Dieta i odżywianie w chorobach reumatycznych” - poprowadzi go dr Maria Maślińska, a dyskutować będą m.in. dr Ewa Kądalska i Jolanta Grygielska.

Uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać również z warsztatów z zapobiegania upadkom - godz. 11,oo sala gimnastyczna na III piętrze NIGRiR - „Nie łam się bez sensu”. 

Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu odbędą się 12 października 2017 r. (czwartek) w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy
ul. Spartańskiej 1 w Warszawie między 10,oo a 14,oo.  Zapraszamy! 

Następne dwa dni, to 36 Konferencja Ordynatorów i kierowników Poradni Reumatologicznych pod hasłem „Przyszłość polskiej reumatologii”.

Konferencja skierowana jest głównie do osób zarządzających oddziałami i poradniami reumatologicznymi w całym kraju. Zapraszamy również osoby związane ze światem medycyny niespecjalizujące się w reumatologii. 
Rok 2017 jest rokiem istotnych zmian w zakresie systemu opieki zdrowotnej. Dotyczy to szczególnie uruchomionej właśnie sieci szpitali oraz zasad kontraktowania świadczeń - również w reumatologii. Temat budzi wiele kontrowersji. W ramach Konferencji organizowana jest debata, do której prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Markuszewski - dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaprosił przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektorów szpitali prowadzących oddziały reumatologiczne. Przedyskutowany zostanie również program wczesnego wykrywania RZS. 
 
W trakcie konferencji zostaną omówione istotne z perspektywy reumatologii zagadnienia - uruchamianie programu wczesnej diagnostyki zapaleń stawów, leczenie biologiczne w Polsce, kształcenie rezydentów. 

- Choroby reumatyczne cały czas stanowią poważny problem społeczny i zdrowotny. Popularyzacja i rozpowszechnianie wiedzy na temat chorób reumatycznych, budowanie świadomości zagrożeń, jakie niosą, jest zadaniem niezwykle istotnym, a stojącym przed Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Problem chorób reumatycznych dotyczy nas wszystkich niezależnie od wieku, płci i statusu majątkowego. Popularyzacja wiedzy wśród pacjentów, a także wśród pracowników służby zdrowia pozwoli na zgodne ze światowymi standardami, jak najwcześniejsze rozpoznanie i rozpoczęcie właściwego leczenia. To ułatwi przedłużenie sprawności fizycznej i psychicznej. Tym samym w dalszej perspektywie jest szansą na zmniejszenie niezbędnych nakładów finansowych spowodowanych niepełnosprawnością i wydatkami rentowymi – podkreśla z-ca dyrektora NIGRiR prof. nadzw. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska.

Organizatorzy chcą, by w wydarzeniu wzięli udział najwybitniejsi reumatolodzy z całego kraju. Pierwszy dzień Konferencji koncentrować się będzie głównie na zachodzących obecnie zmianach w systemie opieki zdrowotnej. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie standardom w reumatologii. Omawiane też będą najnowsze odkrycia i przedstawiane wyniki badań. Głównymi tematami będą: 
- leczenie biologiczne w reumatologii – leki biopodobne;
- mapy potrzeb zdrowotnych i dostęp do leczenia  – wnioski płynące dla reumatologów;
- koordynowana opieka zdrowotna i jej wpływ na reumatologię;
- rola badań genetycznych w leczeniu chorych na choroby reumatyczne;
- profilaktyka i leczenie osteoporozy w praktyce reumatologa. 

W czasie konferencji rozdane będą również nagrody czasopisma „Reumatologia”: Złote, Srebrne i Brązowe Pióra dla Autorów  najlepszych artykułów oryginalnych opublikowanych w 2016 roku oraz dyplomy dla najaktywniejszych ubiegłorocznych recenzentów. 

źródło: spartanska.pl

 

Tematy

reumatyzm

Podobne artykuły

iStock-1177458150
9 grudnia 2022
461905057
Światowy Dzień Reumatyzmu

Fakty i mity na temat reumatyzmu

12 października 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także