Trwa kampania Rakoobrona, skierowana do młodzieży i właśnie młodych ludzi ma uczyć profilaktyki nowotworowej. Tym razem zapytano uczniów, co wiedzą na temat raka.
38 proc. uczniów prawidłowo wskazało przyczyny czerniaka złośliwego, przyczyny raka szyjki macicy zna co dziesiąty z nich. Według gimnazjalistów i licealistów najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka jest dziedziczność podczas gdy zdecydowana większość nowotworów złośliwych to choroby występujące sporadycznie – tj. niezależnie od czynników dziedzicznych. Zapytani, czym jest nowotwór odpowiadali m.in.: „objawem raka jest wypadanie włosów” i „możemy się zarazić nawet w powietrzu”. A jak mu zapobiegać? „Dużo się śmiać i nie przemęczać się” czy „witaminą D17”. Jako metodę walki z rakiem uczniowie wymieniają jedynie chemioterapię utożsamianą z wypadaniem włosów oraz operacje chirurgiczne. Według zdecydowanej większości rak jest chorobą nieuleczalną i nieuchronnie prowadzi do śmierci.
Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1582 uczniów z liceów, techników i gimnazjów – w sumie z 64 szkół, po 4 z każdego województwa. Pytania dotyczyły trzech rodzajów nowotworów – raka płuca, czerniaka skóry i raka szyjki macicy. Chorują na nie najczęściej osoby dorosłe, ale zachowania i nawyki zwiększające ryzyko zachorowania pojawiają się już w wieku młodzieńczym. Informacje uzyskane z ankiet stały się podstawą do stworzenia programu Rakoobrona.
Młodzież najwięcej wie o raku płuca. 58,2 proc. uczniów wskazało jego przyczyny poprawnie. Jednak pisali w ankietach również, że „rak płuc to inaczej rozedma płuc”, a wywołać może go choćby „promieniowanie z bateryjki telefonu”. 38 proc. uczniów prawidłowo określiło przyczyny czerniaka skóry. Pozostali pisali m.in., że w przypadku tego rodzaju nowotworu „skóra robi się czarna, zwęglona, gnije”, „na oku robi się czarna kropka i można oślepnąć” czy ”odpada skóra”. Najgorzej jest z wiedzą na temat raka szyjki macicy. Jako jego możliwe przyczyny uczniowie wymieniali m.in. „częste siedzenie na podłodze”, a także „promienie UV”. Jedna osoba zidentyfikowała go nawet jako „grzyb dróg rodnych”.
– Co drugi uczeń zadeklarował, że wie, co to za nowotwór, ale jedynie 10 proc. potrafiło prawidłowo wskazać jego przyczyny. 35 proc. uczniów wiedziało, że szczepionka przeciw wirusowi HPV skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy – dodaje Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef programu Rakoobrona.
Źródło: materiały prasowe
Przeczytaj również: Coraz dłuższy czas oczekiwania do onkologa. Co z pakietem onkologicznym?