Przybywa liczba osób, które mają grypę i choroby grypopodobne. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań wypada między styczniem a marcem.
Prawie 150 tys. osób od 16 do 22 lutego zachorowało na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 55,2 na 100 tys. osób. Odnotowano 1 przypadek śmiertelny z powodu grypy. Najwięcej osób zachorowało na grypę w woj. wielkopolskim, pomorskim, małopolskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i śląskim.
Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirus grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy. W porównaniu z zachorowaniami wywołanymi innymi wirusami, zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania, równocześnie jednak dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie. Jednak Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. Potwierdza prof. Lidla Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy. - Procent zaszczepionej populacji w Polsce jest na skandalicznie niskim poziomie – 3,75 proc. Tymczasem procent wyszczepialności pracowników ochrony zdrowia w Polsce jest na niskim poziomie 6,4 proc. - tłumaczy prof. Lidia Brydak.
Źródło: pzh/gis
Przeczytaj również: Lekarz ma obowiązek szczepić się przeciw grypie