Opublikowano raport nt. oczekiwań pracodawców i pracowników wobec opieki zdrowotnej w miejscu pracy. Jakie są wyniki badania „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany”?
Badania zostały przeprowadzone w czterech państwach doświadczeniach tj. Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Australii. Wyniki badań pokazują, że zarówno pracodawcy jak i instytucje państwowe powinny większy nacisk kłaść na profilaktykę. Pracownicy odpowiadali, że dzięki programom zdrowotnym mają mniejszą absencję w pracy. Jednocześnie najpoważniejszą barierą wskazywaną przez ankietowanych są koszty takich działań – w Polsce znacznie więcej menedżerów podkreśla ten problem (73 proc. wobec 30 proc. w Wielkiej Brytanii). Pracownicy podkreślali jak duże znaczenie ma dla nich zaangażowanie pracodawcy w obszarze wsparcia i inwestowania w korporacyjne programy zdrowotne.
Najwięcej pracowników oczekuje wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i skutków stresu czy depresji (w Polsce 45 proc., Hiszpanii 42 proc. i Australii 36 proc.) oraz profilaktyki chorób układu krążenia (39 proc. ankietowanych w Polsce, a w Wielkiej Brytanii 17 proc.). Widoczna jest także potrzeba promowania zdrowej diety i aktywności fizycznej, a także profilaktyki stomatologicznej i onkologicznej.
Badanie “Zdrowie w miejscu pracy - diagnoza i oczekiwane zmiany” zostało zrealizowane na zlecenie Bupa.
Źródło: materiały prasowe