Fundacja My Pacjenci przygotowała specjalny raport dotyczący dyrektywy transgranicznej. Od lutego do kwietnia zbierano opinię pacjentów na temat potrzeb i oczekiwań w związku z wdrożeniem dyrektywy, która finansuje leczenie za granicą.
Większość respondentów uważa, że polscy pacjenci powinni mieć prawo do leczenia za granicą zgodnie z intencją i zapisami dyrektywy, bez ograniczeń pod postacią wymaganych skierowań, zaświadczeń czy zleceń od lekarza publicznej służby zdrowia potrzebnych do leczenia w Polsce, jakie chce wprowadzić rząd – taką odpowiedź wskazało 83% respondentów.
84% respondentów uważa, że NFZ powinien zwracać koszty leczenia za granicą zgodnie z zapisami dyrektywy, bez tworzenia dodatkowych barier administracyjnych i ograniczania budżetu, jakim w danym roku dysponuje płatnik na zwrot pacjentom kosztów leczenia za granicą.
Większość uczestników konsultacji społecznych uważa, że lista procedur na które NFZ wymaga uzyskania dodatkowej zgody nie jest uzasadniona – jest to opinia 80% respondentów.
- Pacjenci uważają, że propozycja wdrożenia dyrektywy, nad którą obecnie pracuje parlament, dyskryminuje prawa polskich pacjentów do leczenia za granicą zamiast je umożliwiać – mówi Ewa Borek z Fundacji MY Pacjenci.
Zdaniem pacjentów powinna odbyć się kampania informacyjna, dzięki której chorzy będą wiedzieli na jakich zasadach mogą leczyć się za granicą i uzyskać zwrot poniesionych kosztów.
Źródło: informacja prasowa
Przeczytaj również: Wielkie nadzieje i stracone możliwości